190 de cazuri de îmbolnăvire cu Covid-19, bilanţul total ajungând la 8.936

190 de cazuri de îmbolnăvire cu Covid-19, bilanţul total ajungând la 8.936

451 de decese provocate de coronavirus. Încă 190 de cazuri de îmbolnăvire raportate în ultimele 24 de ore.

Coronavirusul a provocat moartea a 451 de persoane, iar în ultimele 24 de ore au fost înregistrate încă 190 de cazuri de îmbolnăvire, bilanţul total ajungând la 8.936.

”Până astăzi, 20 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 8.936 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 2.017 au fost declarate vindecate şi externate. Totodată, până acum, 451 persoane diagnosticate cu infecţie cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, Bucureşti, Iaşi, Suceava, Arad, Bacău, Timiş, Cluj, Neamţ, Hunedoara, Constanţa, Satu Mare, Sibiu, Ialomiţa, Bistriţa-Năsăud, Covasna, Dâmboviţa, Vrancea, Galaţi, Caraş-Severin, Mureş, Giurgiu,

Bihor, Argeş, Vaslui, Botoşani, Alba, Sălaj, Braşov, Mehedinţi, Teleorman şi Gorj, au decedat. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 190 de noi cazuri de îmbolnăvire”, anunţă autorităţile.

Citeste si: Cimiterele din Râmnicu Vâlcea au fost luminate în noaptea de Înviere. 18.000 de candele au fost aprinse de voluntari

La ATI, în acest moment, sunt internaţi 261 de pacienţi.

Pe teritoriul României, în carantină instituţionalizată sunt 14.530 de persoane. Alte 42.846 persoane sunt în izolare la domiciliu şi se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 98.491 de teste.

Citeste si: Turcia, cea mai afectată ţară de covid-19 în Orientul Mijlociu

Prin structurile abilitate ale M.A.I.

au fost întocmite, până în prezent, 448 de dosare penale, pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Poliţiştii şi jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 4.787  persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 11.834.677 de lei.

În ceea ce priveşte situaţia cetăţenilor români aflaţi în alte state, potrivit informaţiilor obţinute de misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în străinătate, 734 cetăţeni români au fost confirmaţi ca fiind infectaţi cu COVID-19 (coronavirus):

422 în Italia, 196 în Spania, 26 în Franţa, 14 în Germania, 58 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 3 în Austria, 2 în Belgia, 2 în Indonezia, 2 în Elveţia  şi câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg şi Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) şi până la acest moment, 61 de cetăţeni români aflaţi în  străinătate, 14 în Italia, 15 în Franţa, 19 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania, unul în Belgia, unul în Suedia şi unul în Elveţia, au decedat.

Dintre cetăţenii români confirmaţi cu noul coronavirus, 11 au fost declaraţi vindecaţi: 7 în Franţa, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg şi unul în Tunisia.


Autor
Îți Recomandăm Și...