Municipiul Alba Iulia iese din carantină. Rata de infectare este de 5,35 la mia de locuitori.
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Alba a decis ieşirea din carantină a municipiului Alba Iulia, după ce au fost analizaţi toţi indicatorii. Rata de infectare în oraş este de 5,35 la mie.
”În şedinţa extraordinară a CJSU Alba s-a analizat situaţia epidemiologică a municipiului Alba Iulia, ca urmare a expirării termenului de 7 zile pentru care s-a prelungit măsura instituirii carantinei zonale. Deşi rata de infectare la 1.000 de locuitori pentru municipiul Alba Iulia (5,35) este situată peste media la nivel naţional (4,37), membrii CJSU au analizat toate aspectele referitoare la rata de infectare, rata de transmitere comunitară, respectarea măsurilor impuse de autorităţi precum şi capacitatea spitalelor de a primi pacienţi şi au decis ieşirea din carantină a municipiului reşedinţă de judeţ”, a transmis, luni, Prefectura Alba.
Veste bună pentru locuitorii din ALba-Iulia, în prag de sărbători
Prefectul judeţului, Nicolae Albu, a precizat efortul depus de cetăţeni în cele patru săptămâni de carantină.
Citeste si: Un important medic chirurg a decedat din cauza coronavirusului
”Efortul comun, al tuturor cetăţenilor, depus pe parcursul celor 4 săptămâni de carantină, nu a fost în zadar şi a dus la o scădere a numărului de cazuri şi la o transmitere comunitară mai redusă. Sărbătorile se apropie şi este necesar să rămânem în continuare responsabili, să ne protejăm cu toţii şi să ne bucuram de sărbători cu sănătate. Să nu uităm însă că protejarea categoriilor de risc, prin respectarea măsurilor sanitare trebuie, să rămână o prioritate a tuturor",
„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.
„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"
Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.