Autobuz școlar, spulberat de un sinucigaș. Cel puțin 6 copii au murit, alți 44 sunt răniți grav

O nouă tragedie lovește o regiune aflată pe marginea unui conflict inter-statal perciculos. Tensiunile dintre India și Pakistan ar putea escalada din nou.

UPDATE. Sunt cel puțin șase victime ale atentatului, în cel mai recent bilanț al tragediei. Autoritățile din Pakistan au anunțat că un atentat sinucigaș a lovit un autobuz școlar în regiunea Balochistan, ucigând cel puțin 4 copii, informează presa internațională.

Oficialii pakistanezi spun că atentatul sinucigaș cu bombă a distrus un autobuz școlar în sud-vestul Pakistanului, ucigând cel puțin patru copii și rănind alți 44.

Tragedia a avut loc miercuri, 21 mai, conform ABC News. Un comisar adjunct local, Yasir Iqbal, a declarat că atacul a avut loc în Khuzdar, un district din provincia Balochistan, în timp ce autobuzul transporta copii la școala din oraș.

Niciun grup nu a revendicat imediat responsabilitatea, deși suspiciunile se îndreaptă probabil către separatiștii etnici baluci, care vizează frecvent forțele de securitate și civilii din regiune.

Ministrul de Interne al Pakistanului, Mohsin Naqvi, a condamnat ferm atacul și și-a exprimat profunda tristețe pentru moartea copiilor.

El i-a numit pe făptași „bestii” care nu merită clemență, spunând că inamicul a comis un act de „barbarie pură, țintind asupra copiilor nevinovați”.

Balochistan a fost scena unei insurecții de lungă durată, cu o serie de grupări separatiste care au organizat atacuri, inclusiv Armata de Eliberare a Balochistanului, desemnată drept organizație teroristă de Statele Unite în 2019.

Cel mai recent atac a avut loc cu câteva zile în urmă, când o mașină-capcană a ucis patru persoane în apropierea unei piețe din Qillah Abdullah, un oraș din provincia Balochistan, la granița cu

Afganistanul.

Atentat sinucigaș în Pakistan

Atentat sinucigaș în Pakistan


Autor
Îți Recomandăm Și...