Un bărbat a fost prins în flagrant cu aproape 10 kilograme de cannabis

Polițiștii au reținut un bărbat prins în flagrant cu aproape 10 kilograme de cannabis.

(Sursa foto: istockphoto.com)

Un bărbat a fost prins în flagrant în timp ce avea la el aproape 10 kilograme de cannabis. Polițiștii bănuiesc că acesta ar fi fost expediat din Spania.

Potrivit IGPR, polițiștii și procurorii DIICOT Suceava au prins în flagrant, în municipiul Fălticeni un bărbat care avea în posesia sa un colet de 9,9 kilograme de cannabis. 

Oamenii legii sunt de părere că pachetul ar fi fost expediat din Spania. 

Citeste si: Petrecerea de logodnă a unor minori a fost spartă de polițiștii din Buzău

Suma la care se ridică pachetul

În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au confiscat 20 de kilograme de cannabis, care se ridică la o valoare de piață de aproximativ 600.000 de lei. 

Totodată, în urma perchezițiilor, a fost confiscat un dispozitiv utilizat la mărunțirea drogurilor, dar și mai multe înscrisuri și sisteme informatice, notează Mediafax.

Procurorii au hotărât reținerea pentru 24 de ore a bărbatului, iar ulterior instanța a decis arestarea preventivă a acestuia.

Bărbatul este acuzat de trafic de droguri de risc.

Citeste si: VIDEO| Un bărbat din Târgu Jiu a fost prins de polițiști după ce l-a lovit în cap cu un cuțit pe fiul soției sale

Polițiștii din Satu Mare au prin în flagrant trei traficanți de droguri. Bărbații comercializau cannabis

Doi indivizi din Baia Mare care erau suspectați de oamenii legii că ar practica de traficul de droguri, au fost prinși în flagrant de procurorii DIICOT Satu Mare în timp ce comercializau 351 grame de rezină de

cannabis. Cel de-al treilea suspect a fost prins în timp ce vindea aproape 100 grame de substanţe psihoactive, a anunțat vineri DIICOT.

Procurorii DIICOT Satu Mare, împreună cu ofiţeri de combatere a criminalităţii organizate, au efectuat activităţi investigative în două dosare privind traficul de droguri şi operaţiuni cu substanţe cu efecte psihoactive şi au prins în flagrant trei persoane suspectate în cele două cauze.

,,Astfel, au fost prinşi în flagrant doi suspecţi, domiciliaţi în municipiul Baia Mare, după ce au comercializat cantitatea de 351 grame rezină de canabis în schimbul sumei de 3.000

de euro", precizează sursa citată.

Cele două persoane prinse în timp ce vindeau rezină de cannabis vor fi prezentate Tribunalului Satu Mare cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Citeste si: Scadal şi replici dure în faţa unei şcoli din Capitală. O mamă şi fiica ei au fost atacate de mai multe colege

Pe numele celor trei persoane prinse în flagrant, judecătorii au emis mandate de arestare preventivă

În cauza privind traficul de substanţe psihoactive, în ziua de 9 februarie a fost prinsă în flagrant o persoană care vindea aproximativ 100 de grame de substanţă psihoactivă pentru suma de 1.400 euro. Persoana inculpată în această cauză a fost pusă sub control judiciar.

La cele două acţiuni de combatere a traficului de droguri şi substanţe cu efecte psihoactive suportul de specialitate a fost asigurat de către Brigada Operaţiuni Speciale Oradea- Serviciul Flagrante.

Citeste si: Ofițerii de poliție din Alba participă la un program intensiv de pregătire: ,,Trageri din mașină, ca în cazuri reale"

 


Editor web

Este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, specializarea Jurnalism și a urmat cursurile unui masterat în Resurse Umane.

A fost atrasă din timpul liceului de domeniul jurnalistic, motiv pentru care încă de pe băncile facultății a trecut prin redacțiile unor publicații și posturi de televiziune.

Și-a început cariera în presă în anul 2021 ca redactor pentru site-ul stirilekanald.ro, unde se află și astăzi și unde pune în practică pasiunea pentru jurnalism.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri