Berbeceanu, despre măsurile de relaxare: „În realitate şi noi suntem foarte îngrijoraţi de evoluţia situaţiei pandemice”

Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a declarat, luni, că relaxarea restricţiilor la scăderea sub 3 la mie a incidenţei cumulate duce automat la relaxarea unor restricţii, potrivit legislaţiei în vigoare, Comitetul Municipal pentru Situaţii de Urgenţă neavând altă posibilitate.

Berbeceanu afirmă că, în lipsa unei decizii de relaxare a măsurilor, operatorii din sectorul HoReCa, dar şi din alte domenii ar fi putut acţiona în instanţa autorităţile. ”În realitate şi noi suntem foarte îngrijoraţi de evoluţia situaţiei pandemice”, afirmă prefectul.

Ce a declarat prefectul Capitalei

”În realitate şi noi suntem foarte îngrijoraţi de evoluţia situaţiei pandemice. Chiar am discutat cu domnul ministru anterior zilei de vineri, când am fost nevoiţi să convocăm şedinţa Comitetului Municipal, am împărtăşit îngrijorarea domniei sale, dar i-am explicat în mod foarte clar, şi franc, şi categoric că noi ca structură administrativă suntem obligaţi să punem în executare prevederile legale ale Hotărârii de Guvern, pe care, ce să vedeţi, cu zece zile înainte a emis-o Guvernul, cu zece zile înainte de şedinţa noastră de Consiliu.

Acea HG îl are printre co-autori pe Ministerul Sănătăţii şi a fost semnată chiar de ministrul Sănătăţii. I-am explicat că pentru a nu pune în executare aceste măsuri de relaxare parţială, avem nevoie de un nou act normativ, iar Ministerul Sănătăţii putea să intervină din timp pentru modificarea condiţiilor de relaxare a anumitor activităţi economice”,
a declarat, luni, la RFI, Traian Berbeceanu.

Citeste si: Restricțiile vor fi ridicate în București, de luni! Se redeschid restaurantele, barurile, cinematografele și sălile de jocuri

Acesta afirmă că nu exista altă posibilitate, existând riscul ca autorităţile să fie acţionate în instanţă.



”Noi nu am avut opţiunea de a nu pune în aplicare prevederile aflate în vigoare în Anexa 3 din HG, pentru că în caz contrar, riscam ca operatorii din HORECA, ştiu eu, operatorii licenţiaţi din domeniul jocurilor de noroc, chiar şi organizatorii de spectacole, teatre puteau să ne acţioneze în instanţă, să ceară daune foarte mari şi să câştige procesele în mod firesc, datorită reglementărilor legale la care am făcut referire, să le câştige în termene
foarte scurte”,
mai a afirmat Berbeceanu.

Citeste si: Berbeceanu, anunț important despre relaxarea restricțiilor în București

Cafenelele, restaurantele, sălile de teatru şi de cinematograf din Bucureşti se redeschid de luni la 30% din capacitate, conform deciziei luate săptămâna trecută de Comitetul Municipiului Bucureşti pentru situaţii de urgenţă, după ce rata de incidenţă cumulată a cazurilor din ultimele 14 zile la nivelul Municipiului Bucureşti a scăzut sub 3, fiind de 2,52/1.000

de locuitori.

Citeste si: Traian Berbeceanu, noul prefect al Capitalei, spune că ia în calcul carantina pe zone în București


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri