Euro 2016: România a fost învinsă de Franţa, scor 2-1

Nationala României a fost învinsă de selecţionata Franţei, scor 2-1 (0-0), în primul meci al Campionatului European, disputat, vineri, pe Stade de France.

vineri 10 iunie 2016 , 23:58

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

Primul gol al Franţei a fost înscris de Giroud în minutul 58. Pentru România a marcat Stancu, în minutul 65, din penalti. Apoi reprezentativa Romaniei a fost condusa de cea a Frantei, dupa golul marcat de Dmitri Payet a marcat in minutul 89.

Franţa - România, meciul de deschidere al Campionatului European, s-a disputat vineri, pe Stade de France. La partidă a asistat şi preşedintele francez Francois Hollande, dar şi premierul Dacian Cioloş.

Franţa a evoluat în formula Lloris - Evra, Koscielny, Rami, Sagna - Matuidi, Kante, Pogba - Payet, Giroud, Griezmann. Antrenor: Didier Deschamps.

România a avut în teren următorii jucători: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ - Pintili, Hoban - Popa, Stanciu, Stancu - Andone. Antrenor: Anghel Iordănescu.

Meciul a fost arbitrat de Viktor Kassai, ajutat la cele două linii de Gyory Rin şi Vencel Toth, iar asistenţi adiţionali au fost Tamas Bognar şi Adam Farkas.

Rezervă a fost Bjorn Kuipers (Olanda), iar rezervă pentru asistenţi Sander van Roekel.

La meci au asistat aproximativ 80.000 de spectatori, dintre care circa 20.000 de fani români.

România a început bine partida de pe Stade de France şi a avut o uriaşă ocazie de a marca imediat după start. Stanciu a executat un corner în mintul 4, mingea fost deviată de alt român până la Stancu, care, de la 2-3 metri, a şutat în portarul Lloris, apoi francezii au respins din nou în corner. La a doua lovitură de la colţ, de pe partea dreaptă de această dată, Andone a trimis mingea cu capul peste poartă, scrie news.ro.

Fără să pună presiune, Franţa a trecut uşor-uşor la conducerea jocului, însă ocaziile gazdelor au apărut în urma unor greşeli ale românilor. În minutul 11, Giroud a trimis cu capul balonul pe lângă poartă. Trei minute mai târziu Griezmann a profitat de o nesincronizare a fundaşilor centrali români în careu şi a şutat balonul din apropierea porţii în bara laterală stânga.

Oaspeţii au contat din ce în ce mai puţin în atac, permiţându-le francezilor să domine fără a pune în pericol poarta română. Totuşi, în minutul 36, Payet a pătruns pe partea stângă a defensivei noaste, într-o zonă părăsită de Raţ şi a centrat către Griezmann, iar jucătorul lui Atletico Madrid a şutat din poziţie centrală, de la zece metri, pe lângă poarta lui Tătăruşanu. În prelungirile primei reprize, francezii au mai avut o ocazie după un corner executat de Payet, mingea fiind lovită cu capul de Giroud şi trecând peste poartă.

Repriza a doua a început tot cu România în atac. În minutul 48, Stanciu a primit a minge de la Săpunaru în colţul careului, stelistul a centrat către Stancu, iar acesta, desprins de pe linia fundaşilor francezi, a preluat balonul pe piept şi a şutat puţin pe lângă poartă.

Fracezii au reacţionat şi au pus presiune câteva minute. Combinaţiile Payet-Giroud au clătinat defensiva română. Întâi, în minutul 52, cand atacantul lui Arsenal a şutat pe centru, iar Tătăruşanu a apărat. Payet a intrat în viteză în careul român şi a centrat în spate la Pogba, care a tras şi el în Tătăruşanu (57).

Din nefericire, în minutul următor, portarul Fiorentinei a ieşit greşit la o centrare a lui Payet, iar Giroud a marcat cu capul.

În mintul 61, Iordănescu l-a schimbat pe Andone cu Alibec. Trei minute mai târziu, atacantul Astrei a incomodat un adversar, mingea s-a îndreptat către Stanciu care fost faultat în careu de Evra. Penaltiul a fost transformat cu siguranţă de e Stancu.

Franţa nu a mai arătat forţă şi meciul se îndrepta către o remiză, când Payet a reuşit un şut de excepţie din marginea carelului, lateral dreapta, mingea ajungând în vinclul porţii lui Tătăruşanu. Astfel, gazdele turneului final au obţinut victoria, cu scorul 2-1.