Un focar de coronavirus este activ la Căminul pentru Persoane Vârstnice Craiova, unde au fost confirmate 126 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, iar un beneficiar a murit.
DSP Dolj a anunţat, joi, printr-un comunicat de presă, că este un fpcar activ de coronavrus la Căminul pentru Persoane Vârstnice Craiova.
”În urma monitorizării bilunare de către DSP Dolj a beneficiarilor şi personalului de îngrijire din centrele rezidenţiale, în data de 24.07.2020 a fost depistat un focar în Căminul pentru Persoane Vârstnice Craiova. Unitatea funcţionează în două clădiri: una monobloc cu garsoniere, cu 2 scări de acces, 4 etaje şi o clădire cu 3 etaje.
Focar de coronavirus la Craiova. 126 de persoane s-au infectat
Instituţia transmite că, ulterior, în urma testărilor repetate s-a constatat că focarul a evoluat.
”La data de 12.08.2020,
Citeste si: Avertismentul economiştilor: Când va veni adevărata criză financiară în România?
Citeste si: Mai multe județe din România, pe harta de risc a Germaniei
Citeste si: Cine nu poartă mască intră la închisoare. Noile măsuri implementate
Sursa citată a precizat că persoana care a decedat avea 87 de ani şi multiple comorbidităţi.
”Personalul de îngrijire pozitiv Covid 19 a fost izolat pentru evaluare clinică, paraclinică şi tratament la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Victor Babeş din Craiova. S-au dispus următoarele măsuri: s-a efectuat ancheta epidemiologică şi s-a monitorizat focarul permanent; carantinarea unităţii până la închiderea focarului; dezinfecţia tuturor spaţiilor”, a mai transmis DSP.
Deasemenea, s-a dispus monitorizarea zilnică a stării de sănătate a rezidenţilor care nu sunt infectaţi cu virusul SARS-COV-2.
Până la ultima raportare a autorităţilor, ăn judeţul DOlj erau confirmate 1.028 de cazuri de infectare.
„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.
„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"
Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.