Focar de CORONAVIRUS într-un centru medical, la Galați
Focar de CORONAVIRUS într-un centru medical, la Galați. 21 de persoane din Centrul Medico-Social din localitatea Pechea, confirmate cu infecţie cu noul coronavirus.

In articol:
Un număr de 21 de persoane din Centrul Medico-Social din localitatea Pechea, judeţul Galaţi, au fost confirmate cu infecţie cu coronavirus, unitatea fiind declarată focar de boală de către Direcţia Judeţeană de Sănătate Publică.
Focar de CORONAVIRUS într-un centru medical, la Galați
Conform ultimelor date ale autorităţilor gălăţene, 21 de persoane din Centrul Medico-Social din Pechea au fost confirmate cu coronavirus, toţi bolnavii fiind transportaţi şi internaţi la spitalul din Tecuci.
focar galați
Citeste si: Distanțarea socială nu este respectată la mare. S-au dat amenzi de peste 60.000 de lei
Citeste si: Pastila de a doua zi: Administrare, eficienta si riscuri
Citeste si: „Miracol din pântecul meu” Deea Maxer a postat imaginea în 3 și a emoționat pe toată lumea- wowbiz.ro
Citeste si: Bilanțul pacienților COVID-19, azi 16 august 2020. Numărul crește de la o oră la alta
Citeste si: România lovită de seisme. Duminică dimineață a fost cutremur
În total, în acest centru sunt internate peste 80 de persoane care primesc îngrijiri de la aproximativ 50 de angajaţi.
21 de cazuri la Galați
Urmare a apariţiei celor 21 de cazuri de coronavirus, autorităţile au dispus ca centrul să fie plasat în carantină timp de 14 zile, urmând ca toate persoanele din unitate să fie testate pentru coronavirus.
În judeţul Galaţi, sunt conform raportării de sâmbătă 2774 de persoane confirmate cu coronavirus de la debutul pandemiei, 1973 de persoane s-au vindecat până acum iar 135 au decedat. 10 persoane erau sâmbătă internate la ATI, dintre care 2 la Spitalul de Copii. În judeţul Galaţi, sunt 529 de oameni în izolare, iar peste 1100 sunt în carantină.