Simona Halep, locul 1.149 mondial, s-a văzut nevoită să abandoneze în setul al doilea al meciului cu americanca McCartney Kessler (24 de ani, 123 WTA) de la Trophee Clarins.

Sportiva din Constanța a acuzat dureri puternice la genunchiul stâng, iar la ieșirea de pe teren, Simona Halep a spus că este "prea riscant" să continue.

Simona Halep beneficiase de un wild card din partea organizatorilor și spera că va sta departe de problemele medicale.

Din păcate, românca a fost nevoită să abandoneze meciul cu Kessler după 88 de minute de joc, la scorul de 7-5, 2-3.

Val de probleme medicale pentru Simona Halep

Simona Halep începuse perfect partida și s-a impus în primul set, scor 7-5. În setul al doilea, la 3-2 pentru adversară, Halep a decis să abandoneze partida din cauza durerilor la genunchi.

Și în startul setului secund, Simona solicitase un timeout medical, reclamând dureri la genunchiul stâng.

Citeste si: Suspectul crimei din Brăila a mărturisit tot ce s-a întâmplat în cabinetul stomatologic! Ce confesiune i-a făcut Marina Gavril înainte să fie omorâtă: "Mi-a zis că..."- wowbiz.ro

Potrivit GSP, participarea lui Halep la următorul turneu, WTA250 Rabat, programat între 19 și 25 mai, este sub semnul întrebării.

Simona Halep, revenire dificilă după perioada de suspendare

Simona Halep, la antrenamentul de la Paris înainte de turneu

[Sursa foto: Captură YouTube]

Aceleași probleme la genunchi au forțat-o pe Halep să nu onoreze invitația la turneul WTA125 din Oeiras, Portugalia. Ea s-a retras și de openul de la Madrid.

"Din păcate, corpul meu are nevoie de ceva mai mult timp pentru a fi pregătit și am luat decizia dificilă de a nu juca la Madrid. Greu, pentru că vreau să mă întorc să joc cât mai repede, dar experiența îmi spune să nu mă grăbesc”, a explicat fostul nr. 1 mondial.

După suspendare, Halep a primit wild card prima dată la Miami Open, turneu WTA 1000.

Halep nu a trecut acolo de primul tur, fiind învinsă de Paula Badosa, scor 1-6, 6-4, 6-3.

În martie 2024, Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne a admis apelul depus de jucătoarea română de tenis Simona Halep şi i-a redus la nouă luni suspendarea de 4 ani dictată de Agenţia Internaţională pentru Integritatea Tenisului (ITIA).

Simona Halep a stat în afara terenului de joc mai bine de un an și jumătate, mult peste termenul decis de TAS.

[Sursa foto: Twitter]

Ce a declarat Simona Halep imediat după meciul de la Paris

La ieșirea de pe teren, imediat după încheierea meciului de astăzi, Simona a oferit o reacție „la cald”. „Aceeași durere de genunchi ca în Miami, prea riscant să continui”, a transmis Simona, conform jurnalistului local Eric Salliot.