Guvernul rămâne fără miniștrii PSD. Nicușor Dan a semnat demisiile

Guvernul rămâne fără miniștrii PSD. Nicușor Dan a semnat demisiile

Președintele Nicușor Dan a semnat decretele prin care miniștrii PSD ies oficial din Guvern, după decizia partidului de a se retrage din coaliție.

Președintele Nicușor Dan a semnat demisiile miniștrilor PSD din Guvern și decretele pentru numirea miniștrilor interimari, după retragerea social-democraților din coaliția aflată până acum la guvernare. Anunțul a fost făcut sâmbătă, printr-un mesaj publicat de șeful statului pe rețelele de socializare.

Nicușor Dan a semnat demisiilor liderilor PSD

Decizia vine la câteva zile după ce PSD a hotărât să își retragă sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan, iar miniștrii partidului și-au depus oficial mandatele.

Documentele au ajuns la Administrația Prezidențială joi seara, iar președintele a precizat că le-a analizat și semnat înainte de revenirea în țară de la reuniunea informală a Consiliului European desfășurată în Cipru.

Citește și: VIDEO Legea femicidului, promulgată de Nicușor Dan: ”Un act de recunoaștere a unei realități dureroase”. Ce prevede

În paralel, Nicușor Dan a anunțat că a convocat pentru luni o întâlnire la Palatul Cotroceni cu liderii formațiunilor pro-europene și reprezentantul minorităților naționale.

Discuțiile vor avea ca temă principalele proiecte și programe de finanțare ale României, inclusiv PNRR și programul SAFE.

„Am semnat asearǎ demisiile miniștrilor social-democrați și propunerile de miniștri interimari, transmise de către Guvern. Îmi voi exercita în continuare rolul de mediator. Ca atare, i-am invitat, luni, pe liderii celor patru partide politice pro europene și pe liderul grupului parlamentar al minorităților naționale, pentru a avea o discuție tehnică și aplicată despre programele majore pentru România, precum SAFE și PNRR.”,

a declarat Nicușor Dan pe rețelele de socializare.

Citește și: George Simion, cercetat de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, după ce l-a făcut „paraplegic” pe Nicuşor Dan. Sancțiunea pe care o riscă președintele AUR

Cine va prelua interimatul

După plecarea miniștrilor PSD din Executiv, atribuțiile acestora vor fi preluate temporar de membri ai actualului Cabinet.

Premierul Ilie Bolojan va conduce interimar Ministerul Energiei, în timp ce Radu Miruță va prelua Transporturile. Ministerul Muncii va fi coordonat de Dragoș Pîslaru, Justiția de Cătălin Predoiu, iar Ministerul Sănătății de Attila Cseke. Totodată, Tanczos Barna va asigura interimatul la Agricultură.

Conform legislației, un mandat interimar poate fi exercitat pentru o perioadă de maximum 45 de zile. În acest interval, partidele trebuie să decidă formula politică prin care Executivul își va continua activitatea.

În continuare, situația politică din România este tensionată după ruptura din coaliție, iar următoarele săptămâni vor fi decisive pentru stabilitatea Executivului. Liderii partidelor urmează să negocieze atât viitorul guvernării, cât și modul în care vor fi gestionate proiectele importante aflate în curs de derulare.


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri