Incendiu de proporții în Capitală. Un cunoscut restaurant, mistuit de flăcări. Mesaj RO-Alert pentru localnici

Incendiul a izbucnit joi, 28 august, în apropiere de Calea Victoriei din Capitală. Ar fi vorba despre restaurantul „Mărul de Aur”, care era celebru, dar care a fost închis cu câțiva ani în urmă.

La locul incendiului puternic intervin pompierii. Fostul restaurant „Mărul de Aur” a mai fost cuprins de flăcări și la finalul anului trecut.

„Intervenim pentru stingerea unui incendiu produs la o construcţie (fost restaurant), str Sevastopol. Incendiul se manifestă la acoperiş. Au fost alertate 6 autospeciale de stingere. În această locaţie am mai intervenit pentru stingerea unui incendiu în luna decembrie 2024”,

a anunțat ISU Bucureşti- Ilfov.

Citește și: „Face rău pacienților și sistemului” Ministrul Sănătății cere suspendarea dreptului de practică al medicului Flavia Groșan, în urma declarațiilor despre vaccinul anti-COVID-19 și proteina spike

Clădirea se află între blocuri, așa că fumul degajat poate să ajungă la locuințele oamenilor din zonă. Autoritățile au transmis un mesaj de informare și avertizare prin sistemul RO-Alert.

În acest moment nu există posibilitatea ca incendiul să se extindă și la alte clădiri.

„Arderea se manifestă în interiorul construcţiei şi la acoperiş. Se acţionează de la înălţime utilizând autoscară. Sunt angrenate în intervenţie 8 autospeciale de stingere. În acest moment se acţionează pentru decopertarea învelitorii de tablă şi stingerea structurii din lemn a acoperişului”, au precizat reprezentanţii ISU.

Citește și: Femeie de 57 de ani, sfâșiată de câini agresivi. A fost atacată de animale într-o pădure: „Am găsit-o ruptă peste tot de mușcături”


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri