O intervenţie de urgenţă a fost făcută astăzi, în capitală, la hotelul Triumf care luase foc. Clădirea, monument istoric, a fost evacuată de urgență. Flăcările au cuprins întreg podul hotelului asta în timp ce mai mulți turiști se aflau cazați chiar la camerele de la ultimul etaj. Ore în șir a ars mocnit, iar fumul gros a ajuns imediat și în casele oamenilor din zonă.
În jurul orei 8 dimineața, pompierii au fost alertați că sunt flăcări la Hotelul Triumf de pe bulevardul Kiseleff. 14 autospeciale de stingere au ajuns de urgență la fața locului. 10 oameni au fost evacuați, printre ei şi turiștii.
Turiștii speriați și-au scurtat concediile
„Au intrat pompierii sa va evacuzee. Poliția, au zis să ieșim. Eu eram pregătit de alergat, mă pregăteam să ies dimineața...” a transmis un turist cazat la hotel.
Cum sperietura a fost atât de mare, turiștii nu au mai stat pe gânduri- și-au luat bagajele și au renunțat la zilele de concediu planificate. „Eu aș mai fi stat vreo 2, 3 zile, dar mi e teama, cine stie ce se poate intampla, scurt circuite...”
Turiștii se aflau cazați la camerele de la ultimul nivel, chiar sub podul unde flăcările au izbucnit. Prioritatea pompierilor a fost evacuarea lor din clădire.
Deși flăcările au reușit să mistuiască doar parte din acoperiș, fumul gros a ajuns rapid în casele vecine.
Autoritățile au intervenit de urgență pentru a stinge flăcările
Intervenția pompierilor a fost îngreunată din cauza accesului, astfel că singura soluție a fost decopertarea acoperișului. Ore în șir au rămas la fața locului autospecialele de stingere.
Citeste si: Un nou simptom de COVID-19 care apare doar la bărbați. Cum le afectează fertilitatea masculilor
Citeste si: Botoşani: Bărbat de 41 de ani, reţinut după ce a agresat sexual o fată în vârstă de patru ani
Citeste si: Ministerul Sănătăţii confirmă un alt caz de infectare cu noul coronavirus în rândul angajaţilor
„Arderea s-a manifestat pe o suprafață de aprox. 100 de metri pătrați, însă din cauza apei utilizate pentru stingere și a celorlalte manevre întreprinse colegii mei, inclusiv pentru decopertare, suprafața totală afectată este de 600 de metri pătrați.” a transmis un reprezentant al pompierilor aflați la fața locului.
Citeste si: Raed Arafat, declarație acidă pentru elevii care nu respectă regulile: „Ieși afară!”
Din primele informații, focul a fost cauzat de un scurt circuit la instalația electrică. Hotelul Triumf din Capitală este monument istoric, cu o suprafata de 6.000 de metri patrati si o curte de 15.000 de metri.
„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.
„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"
Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.