Premiile BAFTA 2021. Lista completă a câștigătorilor

Premiile BAFTA 2021. Lista completă a câștigătorilor. Cele mai importante premii din industria filmului britanic și-au aflat câștigătorii într-o gală online desfășurată sâmbătă și duminică seara. Marele actor Anthony Hopkins se regăsește printre câștigătorii din acest an.

Razvan Ilie, luni 12 aprilie 2021 , 11:27

bafta 2021
Filmul Nomadland a câştigat patru premii în cadrul BAFTA 2021, printre care și ''cea mai bună regie'', acordat cineastei de origine chineză Chloe Zhao[Sursa foto: Bafta.org]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

Lungmetrajul ''Nomadland'', povestea unei comunităţi de nomazi moderni care străbat vestul Statelor Unite în rulote, a fost marele câștigător al premiilor BAFTA 2021, cu patru trofee câștigate, potrivit Agerpres.

Filmul Nomadland a câştigat patru premii în cadrul BAFTA 2021, printre care ''cel mai bun film'', ''cea mai bună regie'', acordat cineastei de origine chineză Chloe Zhao, şi ''cea mai bună actriţă'', primit de Frances McDormand- în cadrul galei BAFTA 2021.

Citeste si: Premiile BAFTA 2021. Lista completă a nominalizărilor

Frances McDormand
Premiile Bafta 2021: "cea mai bună actriţă'', premiu primit de Frances McDormand[Sursa foto: nomadland]

Filmul  Promising Young Woman  a câștigat două premii:  Outstanding British Film  și Cel mai bun scenariu original, pentru  Emerald Fennell.

Filmul  The Father  a primit tot două premii Bafta: Cel mai bun actor în rol principal, lui  Anthony Hopkins, și Cel mai bun scenariu adaptat - pentru  Christopher Hampton  și  Florian Zeller .

Cel mai bun actor în rol secundar a fost primit de  Daniel Kaluuya  pentru rolul din filmul   Judas and the Black Messiah.

Cea mai bună actriță în rol secundar a fost desemnată   Yuh-Jung Youn  pentru rolul din filmul  Minari.

bafta 2021
Anthony Hopkins, Cel mai bun actor în rol principal în filmul The Father - premiile Bafta 2021[Sursa foto: Bafta.org]

Soul  a fost câștigătorul secțiunii Cel mai bun desen animat Another Round  a câștigat premiul Cel mai bun film în altă limbă decât engleza

.

Lista completă a câștigătorilor BAFTA 2021

BEST FILM

THE FATHER Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi, David Parfitt

THE MAURITANIAN Adam Ackland, Leah Clarke, Beatriz Levin, Lloyd Levin

WINNER- NOMADLAND Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao

PROMISING YOUNG WOMAN Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox, Josey McNamara

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Stuart Besser, Marc Platt


OUTSTANDING BRITISH FILM

CALM WITH HORSES Nick Rowland, Daniel Emmerson, Joe Murtagh

THE DIG Simon Stone, Gabrielle Tana, Ellie Wood, Moira Buffini

THE FATHER Florian Zeller, Philippe Carcassone, Jean-Louis Livi, David Parfitt, Christopher Hampton

HIS HOUSE Remi Weekes, Martin Gentles, Edward King, Roy Lee

LIMBO Ben Sharrock, Irune Gurtubai, Angus Lamont

THE MAURITANIAN Kevin Macdonald, Adam Ackland, Leah Clarke, Beatriz Levin, Lloyd Levin, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B.

Traven

MOGUL MOWGLI Bassam Tariq, Riz Ahmed, Thomas Benski, Bennett McGhee

WINNER- PROMISING YOUNG WOMAN Emerald Fennell, Ben Browning, Ashley Fox, Josey McNamara

ROCKS Sarah Gavron, Ameenah Ayub Allen, Faye Ward, Theresa Ikoko, Claire Wilson

SAINT MAUD Rose Glass, Andrea Cornwell, Oliver Kassman


OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

WINNER- HIS HOUSE Remi Weekes (Writer/Director)

LIMBO Ben Sharrock (Writer/Director), Irune Gurtubai (Producer) [also produced by Angus Lamont]

MOFFIE

Jack Sidey (Writer/Producer) [also written by Oliver Hermanus and produced by Eric Abraham]

ROCKS Theresa Ikoko, Claire Wilson (Writers)

SAINT MAUD Rose Glass (Writer/Director), Oliver Kassman (Producer) [also produced by Andrea Cornwell]


FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

WINNER- ANOTHER ROUND Thomas Vinterberg, Kasper Dissing, Sisse Graum Jørgensen

DEAR COMRADES! Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov

LES MISÉRABLES Ladj Ly, Toufik Ayadi, Christophe Barral

MINARI Lee Isaac Chung, Christina Oh

QUO VADIS, AIDA? Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich


DOCUMENTARY

COLLECTIVE Alexander Nanau

DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey

THE DISSIDENT Bryan Fogel, Thor Halvorssen, Mark Monroe, Jake Swantko

WINNER- MY OCTOPUS TEACHER Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster

THE SOCIAL DILEMMA Jeff Orlowski, Larissa Rhodes


ANIMATED FILM

ONWARD Dan Scanlon, Kori Rae

WINNER- SOUL Pete Docter, Dana Murray

WOLFWALKERS Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young


DIRECTOR

ANOTHER ROUND Thomas Vinterberg

BABYTEETH Shannon Murphy

MINARI Lee Isaac Chung

WINNER- NOMADLAND Chloé Zhao

QUO VADIS, AIDA? Jasmila Žbanić

ROCKS Sarah Gavron


ORIGINAL SCREENPLAY

ANOTHER ROUND Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

MANK Jack Fincher

WINNER- PROMISING YOUNG WOMAN Emerald Fennell  

ROCKS Theresa Ikoko, Claire Wilson

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Aaron Sorkin


ADAPTED SCREENPLAY

THE DIG Moira Buffini

WINNER- THE FATHER Christopher Hampton, Florian Zeller

THE MAURITANIAN Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven

NOMADLAND Chloé Zhao

THE WHITE TIGER Ramin Bahrani


LEADING ACTRESS

BUKKY BAKRAY Rocks

RADHA BLANK The Forty-Year-Old Version

VANESSA KIRBY Pieces of a Woman

WINNER- FRANCES McDORMAND Nomadland

WUNMI MOSAKU His House

ALFRE WOODARD Clemency


LEADING ACTOR

RIZ AHMED Sound of Metal

CHADWICK BOSEMAN Ma Rainey’s Black Bottom

ADARSH GOURAV The White Tiger

WINNER- ANTHONY HOPKINS The Father

MADS MIKKELSEN Another Round

TAHAR RAHIM The Mauritanian


SUPPORTING ACTRESS

NIAMH ALGAR Calm With Horses

KOSAR ALI Rocks

MARIA BAKALOVA Borat Subsequent Moviefilm

DOMINIQUE FISHBACK Judas and the Black Messiah

ASHLEY MADEKWE County Lines

WINNER- YUH-JUNG YOUN Minari


SUPPORTING ACTOR

WINNER- DANIEL KALUUYA Judas and the Black Messiah

BARRY KEOGHAN Calm With Horses

ALAN KIM Minari

LESLIE ODOM JR. One Night in Miami…

CLARKE PETERS Da 5 Bloods

PAUL RACI Sound of Metal


ORIGINAL SCORE

MANK Trent Reznor, Atticus Ross

MINARI Emile Mosseri

NEWS OF THE WORLD James Newton Howard

PROMISING YOUNG WOMAN Anthony Willis

WINNER- SOUL Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross


CASTING

CALM WITH HORSES Shaheen Baig

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH Alexa L. Fogel

MINARI Julia Kim

PROMISING YOUNG WOMAN Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu

WINNER- ROCKS Lucy Pardee


CINEMATOGRAPHY

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH Sean Bobbitt

MANK Erik Messerschmidt

THE MAURITANIAN Alwin H. Küchler

NEWS OF THE WORLD Dariusz Wolski

WINNER- NOMADLAND Joshua James Richards


EDITING

THE FATHER Yorgos Lamprinos

NOMADLAND Chloé Zhao

PROMISING YOUNG WOMAN Frédéric Thoraval

WINNER- SOUND OF METAL Mikkel E.G. Nielsen

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Alan Baumgarten


PRODUCTION DESIGN

THE DIG Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

THE FATHER Peter Francis, Cathy Featherstone

WINNER- MANK Donald Graham Burt, Jan Pascale

NEWS OF THE WORLD David Crank, Elizabeth Keenan

REBECCA Sarah Greenwood, Katie Spencer


COSTUME DESIGN

AMMONITE Michael O'Connor

THE DIG Alice Babidge

EMMA. Alexandra Byrne

WINNER- MA RAINEY’S BLACK BOTTOM Ann Roth

MANK Trish Summerville


MAKE UP & HAIR

THE DIG Jenny Shircore

HILLBILLY ELEGY Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle

WINNER- MA RAINEY’S BLACK BOTTOM Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal

MANK Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri, Gigi Williams

PINOCCHIO Dalia Colli, Mark Coulier, Francesco Pegoretti


SOUND

GREYHOUND Beau Borders, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman

NEWS OF THE WORLD Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney

NOMADLAND Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder

SOUL Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker

WINNER- SOUND OF METAL Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc


SPECIAL VISUAL EFFECTS

GREYHOUND Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt, Whitney Richman

THE MIDNIGHT SKY Matt Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon, David Watkins

MULAN Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury

THE ONE AND ONLY IVAN Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones

WINNER- TENET Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley


BRITISH SHORT ANIMATION

THE FIRE NEXT TIME Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe

WINNER- THE OWL AND THE PUSSYCAT Mole Hill, Laura Duncalf

THE SONG OF A LOST BOY Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein


BRITISH SHORT FILM

EYELASH Jesse Lewis Reece, Ike Newman

LIZARD Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies

LUCKY BREAK John Addis, Rami Sarras Pantoja

MISS CURVY Ghada Eldemellawy

WINNER- THE PRESENT Farah Nabulsi


EE RISING STAR AWARD

WINNER- BUKKY BAKRAY

CONRAD KHAN

KINGSLEY BEN-ADIR

MORFYDD CLARK

ṢỌPẸ DÌRÍSÙ


Abonează-te pe

Partenerii nostri
kanald.ro
Curs valutar BNR luni, 10 mai 2021. Dolarul scade extrem de mult față de leu! Euro, și... Curs valutar BNR luni, 10 mai 2021. Dolarul scade extrem de mult față de leu! Euro, și el în scădere! Cele mai noi cotații
spotmedia.ro
Bucureștenii plătesc lunar aproape 6,5 milioane de euro pentru salariile angajaților... Bucureștenii plătesc lunar aproape 6,5 milioane de euro pentru salariile angajaților din cele 7 primării din Capitală. Unde se duc cei mai mulți bani
spotmedia.ro
Adevăratul urs Arthur, împușcat în fiecare zi. În alte țări ar fi declanșat o revoluție Adevăratul urs Arthur, împușcat în fiecare zi. În alte țări ar fi declanșat o revoluție
b1.ro
Dan Bittman a făcut anunțul surprinzător la care nimeni NU se aștepta niciodată Dan Bittman a făcut anunțul surprinzător la care nimeni NU se aștepta niciodată
infoactual.ro
Stăpânul lumii, omul care are planeta la picioare!  A fost prezis în urmă cu 70 de ani Stăpânul lumii, omul care are planeta la picioare! A fost prezis în urmă cu 70 de ani
infoactual.ro
Adio ”manevre” fiscale! Legea profitului obligatoriu, strecurată pe furiș Adio ”manevre” fiscale! Legea profitului obligatoriu, strecurată pe furiș
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si