Programul Rabla pare să fie sacrificat de Guvern în 2024, pe fondul unor găuri uriașe la buget. Românii care vor să-și cumpere o mașină nouă sau electrică și cu bani de la stat nu se mai pot baza decât pe sume mici din casarea autoturismelor vechi.
Programul Rabla 2024, sacrificat de Guvern. O lovitură și mai dură o primesc românii care vroiau să își cumpere o mașină nepoluantă sau cu un grad mic de poluare.
Ecotichetul oferit de stat va fi în valoare maximă de 10.000 lei, potrivit unui proiect de OUG publicat de Ministerul de Finanțe. Până în 2023, suma maximă era de 54.000 lei, de cinci ori mai mare!
Modificările dramatice propuse de Guvern în 2024 pentru programul național Rabla de reducere a poluării autoturismelor se regăsesc în draftul OUG-ului supranumit "ordonanța-trenuleț" care vine la pachet cu bugetul pe anul viitor.
Rabla Plus 2024- ecotichetul, maxim 10.000 lei. Românii, descurajați să își cumpere mașini electrice
Rabla 2024. Guvernul îi descurajează pe românii care intenționau să își cumpere mașini electrice în 2024.
Rabla 2024. Din lipsă de bani la buget, care s-au dus masiv către pensii, salarii de bugetari, bugete locale și alte cheltuieli, Finanțele propun ca ecotichetul să fie tăiat la 10.000
lei, adică o cincime din suma acordată în 2023.La art. 39 (1) din Ordonanța-trenuleț, se spune: "În anul 2024, cuantumul ecotichetului acordat prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic, 2020- 2024 este în sumă maximă de 10.000 lei".
Cum au stat lucrurile în programul Rabla Clasic și Rabla Plus în acest an poți să vezi la finalul articolului.
Rabla Clasic 2024- maxim 3.500 lei pentru o mașină veche casată
Programul Rabla 2024. Aceeași Ordonanță-trenuleț, care prevede majorarea salariilor demnitarilor locali din ianuarie 2024, spune că tichetele de casare din Programul Rabla Clasic se reduc la 3.500 lei (respectiv 5.000 pentru două mașini).
Art. 39 (2): "În anul 2024, cuantumul primei de casare acordate prin Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020 – 2024 este în sumă de maxim 3.500
Programul Rabla 2024. Prima de casare era de 7.000
lei pentru o mașină în 2023, respectiv 10.000 de lei pentru două mașini- exact dublu față de ce se va întâmpla anul viitor!
Guvernul intenționează să umble și la banii pentru instalarea panourilor fotovoltaice.
Fondurile pentru instalarea de panouri fotovoltaice prin programul Casa Verde se reduc la jumătate!
"Finanțarea care se acordă prin Programul privind instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie electrică, în vederea acoperirii necesarului de consum şi livrării surplusului în reţeaua naţională este în sumă de 10.000 lei/solicitant", se spune în proiectul de OUG.
Bugetul Mediului, redus cu 25%
În proiectul de buget de stat pentru anul 2024, Ministerul Mediului primește cu 24,1% mai puțini bani decât în anul în curs, respectiv 17,4 miliarde lei.
În schimb, execuția bugetară din prezent a Ministerului Mediului arată că s-au consumat că s-au consumat 38,4 miliarde lei, deci mai mult decât dublu față de banii alocați protecției mediului în anul viitor!
Propunerea de buget 2024 pentru Ministerul Mediului poate fi văzută mai jos:
Adio Programul Rabla Plus cu condiții avantajoase!
Ce condiții existau pentru cumpărarea unei mașini electrice sau hibrid în 2023:
Pentru cei care au optat în 2023 pentru o mașină 100% electrică, cu pilă de combustie cu hidrogen sau hibrid Plug-in, Programul RABLA Plus a oferit următoarele tipuri de tichete:
- un ecotichet de 26.000 de lei pentru achiziția unui autoturism nou hibrid Plug-in cu emisii de CO2 mai mici sau egale cu 80 g CO2/km în regim WLTP, cu condiția obligatorie a casării unei (1) mașini vechi.
- un ecotichet de 29.000 de lei, pentru achiziția unui autoturism nou hibrid Plug-in cu emisii de CO2 mai mici sau egale cu 80g CO2/km în regim WTLP, cu condiția obligatorie a casării a 2 (două) mașini vechi.
- un ecotichet de 51.000 de lei pentru un autovehicul nou pur electric sau autovehicul nou cu pilă de combustie cu hidrogen și 26.000 de lei pentru un autovehicul nou electric hibrid plug-in, care generează maximum 80 g CO2/km în sistem WLTP, în schimbul casării unui autovehicul uzat
- un ecotichet de 54.000 de lei pentru un autovehicul nou pur electric sau a unui autovehicul nou cu pilă de combustie cu hidrogen și 29.000 de lei pentru un autovehicul electric hibrid plug-in, care generează maximum 80 g CO2/km în sistem WLTP, pentru achiziționarea unui autovehicul nou, în schimbul casării a două autovehicule uzate;
În cadrul Rabla PLUS s-a mai acordat în 2023 următoarea primă de casare:
- un ecobonus de 1.500 lei pentru fiecare autovehicul uzat care este mai vechi de 15 ani și are norma de poluare Euro 3 sau inferioară („ecobonus de vechime”).
Are o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, online și TV, cu specializare în domeniile economic, politic și relații internaționale.
A ocupat de-a lungul timpului poziții de redactor, editor sau editor coordonator în instituții media precum Revista 22, Cariere, Business Standard, Realitatea TV, Gandul. Face parte din echipa stirilekanald.ro din iulie 2020.
Absolvent de Filosofie și Jurnalism, cu masterat în Știintele comunicării, a dezvoltat o pasiune pentru domeniul resurselor umane. Colaborează de 12 ani cu HR Club pentru realizarea Manualului de bune practici în Managementul resurselor umane. În ultimii ani a derulat mai multe proiecte de ghost-writing, cu cărți publicate la edituri de prestigiu din România.