Putin amenință Europa cu un atac nuclear, după ce Rusia a acuzat Franța și Marea Britanie că vor să trimită arme nucleare în Ucraina

Vladimir Putin, amenințări împotriva Europei

(Sursa foto: Captură YouTube)

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a făcut o serie de afirmații șocante în cadrul unui discurs prezentat la împlinirea a patru ani de război în Ucraina.

Vladimir Putin a declarat că Ucraina intenționează să folosească arme nucleare împotriva Rusiei și a acuzat Franța și Marea Britanie că ajută Kievul în acest plan.

"Apropo, inamicul nu se ferește de alte mijloace. În presă au apărut deja rapoarte despre încercările sau intențiile lor de a utiliza un anumit tip de componentă nucleară”, a spus liderul de la Kremlin.

În discursul său, Putin a mai spus că există informații despre posibile tentative de sabotare a conductelor de gaze din Marea Neagră, TurkStream și Blue Stream.

Premierul britanic, Keir Starmer, a declarat deja că nu există niciun temei în spatele acuzațiilor privind armele nucleare. Acesta ar putea fi planul Rusiei de a crește miza șantajului nuclear.

O notificare publicată de Serviciul de Informații Externe al Rusiei (SVR) precizează că a primit informații care indică faptul că Franța și UK doresc să trimită Ucrainei o armă „wunderwaffe” (bombă murdară), potrivit Metro.co.uk.

Agenția de spionaj a declarat: „Kievul va putea obține condiții mai favorabile pentru încetarea luptelor dacă deține o bombă nucleară sau cel puțin o așa-numită «bombă murdară».”

Dmitri Medvedev: Se schimbă radical situația

Rusia va fi obligată să utilizeze arme nucleare nestrategice dacă Marea Britanie și Franța furnizează Ucrainei focoase atomice, a declarat marți vicepreședintele Consiliului de Securitate al Moscovei, Dmitri Medvedev.

Medvedev a declarat că informațiile SVR despre intențiile Londrei și Parisului de a transfera tehnologie nucleară către Kiev „schimbă radical situația”, potrivit Anadolu.

"Nu poate exista nicio umbră de îndoială că, într-un astfel de scenariu, Rusia va trebui să utilizeze orice tip de armă, inclusiv arme nucleare nestrategice, împotriva unor ținte din Ucraina care reprezintă o amenințare pentru țara noastră. Și, dacă este necesar, pentru țările furnizoare care devin complice la conflictul nuclear cu Rusia.

Acesta este răspunsul simetric la care are dreptul Federația Rusă”, a subliniat Medvedev.

Vladimir Putin: "Există o nevoie absolută de a învinge Rusia"

Adresându-se Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB), în ziua ce marchează patru ani de la lansarea invaziei ruse în Ucraina, președintele Putin a avertizat Ucraina și susținătorii acesteia că vor regreta dacă forțează prea mult nota cu Rusia.

"Ei nu au reușit să provoace o înfrângere strategică Rusiei pe câmpul de luptă, așa că inamicul mizează pe teroarea individuală și de masă. Aceasta include bombardarea orașelor, sabotarea infrastructurii și tentative de asasinat împotriva oficialilor guvernamentali și militari", a spus Putin în fața ofițerilor FSB.

"Există o nevoie absolută de a învinge Rusia. Ei caută orice cale, orice. Vor merge până la un punct extrem și apoi vor regreta", a adăugat el,


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri