În Delta Dunării, nivelul apei a scăzut brusc, iar de aproximativ o lună localnicii nu mai pot ieşi la pescuit, iar turiştii nu pot vizita frumuseţile Deltei. Oamenii sunt disperaţi.
„De mai bine de o lună, bărcile nu mai pot ieşi. Apa a scăzut foarte tare, iar autorităţile se fac că plouă. Vin turişti să vadă Delta Dunării, dar realitatea este că nu putem să ieşim cu bărcile să le arătăm frumuseţile Deltei”, a declarat Crina, o localnică din Dunavăţu de Jos, pentru Observator.TV.
Potrivit Administraţiei Fluviale a Dunării de Jos Galaţi, nivelul Dunării este într-o continuă scădere.