Valeriu Gheorghiţă anunță noi modificări la centrele de vaccinare AstraZeneca

Medicul Valeriu Gheorghiţă, a transmis că, din data de 19 aprilie se vor face modificări la unele centre de vaccinare. Astfel, 61 de cabinete de vaccinare AstraZeneca vor fi transformate în fluxuri de vaccinare cu serul Moderna.

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare a afirmat, că recent, au fost deschise mai mult de 174 de noi cabinete de vaccinare, cele mai multe fiind cu vaccinu produs de Pfizer, a spus, marţi, într-o conferinţă de presă, Medicul.

Medicul a mai specificat că în noile fluxuri de vaccinare cu serul de la Moderna, se poate face și rapelul cu AstraZeneca

"Începând cu data de 12 aprilie, au fost deschise aproximativ 30 de cabinete noi de vaccinare cu vaccinul de la compania AstraZeneca, în mod deosebit în localităţile în care erau centre

de vaccinare, care au liste de aşteptare pe acest tip de vaccin. De asemenea, de astăzi, 13 aprilie, au fost deschise şi operaţionalizate 144 de cabinete noi de vaccinare cu vaccin de la compania Pfizer, astăzi deja se efectuează programări de vaccinări, este prima zi de vaccinare”, a anunțat Gheorghiţă.

Citeste si: Reguli noi la vaccinarea cu AstraZeneca. Oricine se poate vaccina pe loc, fără programare

Acesta spune că, din 19 aprilie, 61 de fluxuri de vaccinare cu serul AstraZeneca vor fi transformate în fluxuri pentru vaccinarea cu vaccinul de la Moderna, dar și că din 20 aprilie se vor deschide alte cabinete de vaccinare anti-COVID-19.

"De asemenea, începând cu 19 aprilie vor fi transformate circa 61 de fluxuri de vaccinare AstraZeneca în fluxuri de vaccinare cu vaccin de la Moderna, fără a se desfiinţa centrele respective, în acele locaţii se continuă vaccinarea dozei de rapel pentru persoanele care au primit doza unu.

De asemenea, din 20 aprilie, vor fi deschise aproximativ 50 de cabinete noi de vaccinare cu vaccin de la compania Pfizer”, a mai precizat Valeriu Gheorghiţă.

Citeste si: Tragedia de la Spitalul "Victor Babeș". Procurorii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, specializarea Comunicare și Relații Publice, în cadrul Universității din București.

Primii ei pași spre o carieră în jurnalism i-a făcut la postul de televiziune Kanal D, acolo unde a început mai întâi ca practicant în redacție, și ulterior a fost promovată pe o poziție de redactor de știri.

Alina are o experiență de aproape doi ani în domeniul presei și se declară pasionată de arta povestirii în scris. Printre pasiunile ei se numără și călătoriile, plimbările în natură care o inspiră de fiecare dată, lectura, dar și desenul și pictura.

Pasiunea pentru jurnalism a descoperit-o încă de pe băncile liceului, când se vedea deja în redacția unui post de televiziune cunoscut.

Acum, ca redactor de știri, poate spune că, pentru ea, scrisul înseamnă o comunicare fără blocaje, un instrument prin care poate transmite publicului multiple cunoștințe câștigate pe parcursul experienței acumulate. Uneori îi place să spună că scrisul poate însemna mult mai mult, și anume o evadare din cotidianul cenușiu, care o poate transpune într-un tărâm de poveste, plin de culoare și emoție. De asemenea, în redactarea articolelor pentru stirilekanald.ro îi place să relateze mereu adevărul și informațiile de actualitate.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri