După caniculă, să ne așteptăm din nou la fenomene meteo extreme. Deja Franta și Anglia sunt lovite cu toată puterea de o furtună violentă care va veni si la noi adus valuri de dimensiuni impresionante, iar o femeie și-a pierdut viața. Vântul a atins la rafale și 200 de kilometri pe oră. Spania și Balearele se pregătesc pentru ploi puternice și o scădere dramatică de temperatură.
Valuri de câțiva metri înălțime au bombardat coasta normandă și britanică. Furtuna neobișnuit de puternică a venit însoțită de rafale de ploaie și vijelii în vestul Franței.
O femeie în vârstă de 57 de ani și-a pierdut viața după ce s-a aventurat în marea agitată.
Temparaturile au scăzut cu 13 grade
Și temperaturile au scăzut cu 13 grade de ieri până azi. Furtuna Patricia se răspândește cu viteza în Europa, unde a făcut deja pagube din cauza vântului puternic și a închis activitățile în orașele de pe litoral.
Sunt deja alerte de cod roșu și portocaliu în Germania, cod portocaliu de furtuni în nordul Italiei, Sloveniei și vestul Ungariei, și cod gașben de vânt și furtuni în Franța, Elveția și Belgia.
Ce anunț au făcut meteorologii?
În România, după canicula de la sfârșitul acestei săptămâni, meteorologii anunță o schimbare radicală a vremii, cu instabilitate atmosferică. Se va răci semnificativ în toată țara, mai ales duminică.