VIDEO Iranul stă ca pe un butoi cu pulbere: proteste masive și amenințări de război în regiune

În ultimele două săptămâni, cel puțin 116 persoane au fost ucise și peste 2600 arestate, potrivit activiștilor pentru drepturile omului, în timp ce autoritățile încearcă să suprime revolta populară care a cuprins peste 110 orașe.

Iranul se confruntă cu cele mai ample proteste antiguvernamentale din ultimii ani, care au zguduit țara și au dus la o criză profundă, cu implicații regionale și internaționale majore.

Citește și: Trump se autointitulează "președintele în funcție al Venezuelei". Ce imagine bizară a postat liderul SUA

Proteste și represiune

Protestele au izbucnit pe fondul nemulțumirilor legate de situația economică gravă, marcată de hiperinflație și sărăcie, iar autoritățile au încercat să calmeze populația oferind un supliment de doar 7 dolari pe lună.

Cu toate acestea, oamenii continuă să iasă în stradă, în ciuda blocării internetului și a liniilor telefonice, care fac dificilă evaluarea exactă a situației.

Citește și: Ayatollahul Ali Khamenei îi răspunde lui Trump după ce liderul SUA a spus că "încearcă să fugă" din Iran. "Îi vom lovi foarte rău"

Amenințări și tensiuni regionale

Oficialii iranieni au avertizat că orice atac american asupra Iranului va provoca riposte asupra țintelor israeliene și americane din regiune.

Liderul suprem, Ayatollahul Ali Khamenei, a lansat un discurs public în care l-a îndemnat pe președintele american Donald Trump să se ocupe de problemele propriei țări și a avertizat că în cazul unui atac, toate bazele militare și navele americane din zonă vor deveni ținte legitime.

Pe de altă parte, președintele Donald Trump a repetat avertismentele dure la adresa regimului iranian, amenințând cu o ripostă puternică dacă protestatarii vor fi uciși în continuare.

Trump a condamnat violențele forțelor de ordine, care au folosit arme automate împotriva unor oameni neînarmați, și a promis că va reacționa dur.


Îți Recomandăm Și...
Parteneri