1 din 3 | Robert și Mario au murit în accidentul din Găeşti. Cei doi tineri au sfârșit carbonizați după ce s-ar fi luat la întrecere cu altă maşină
2 din 3 | Robert și Mario au murit în accidentul din Găeşti. Cei doi tineri au sfârșit carbonizați după ce s-ar fi luat la întrecere cu altă maşină
3 din 3 | Robert și Mario au murit în accidentul din Găeşti. Cei doi tineri au sfârșit carbonizați după ce s-ar fi luat la întrecere cu altă maşină
Tragedia s-a petrecut în ultima zi a anului, atunci când cei doi băieți în vârstă de 18, respectiv 19 ani, au murit în mașina în care se aflau.
Tragedia a avut loc pe o stradă din Găești, cu puțin timp înainte de ora 03:00 dimineața. La volanul mașinii era Robert, iar în dreapta sa Mario, prietenul său cu un an mai mare.
Cei doi s-ai întâlnit cu alți prieteni, iar în momentul în care au plecat se pare s-au luat la întrecere cu aceștia pe șosea, spun martorii.
În capătul străzii Vladimir Streinu, într-o curbă cu vizibilitate redusă, mașina în care se aflau s-a lovit puternic de colțul unei case, după care a rupt un gard și s-a răsturnat. Autoturismul a fost ulterior cuprins de flăcări.
Motorul a luat foc în urma impactului extrem de puternic, iar cei doi tineri au rămas prinși în mormanul de fiare. Prietenii lor aflați în cealaltă mașină au încercat să îi salveze, dar nu au putut nici măcar să se apropie din cauza flăcărilor.
Cei doi tineri proveneau din familii bune, iar apropiații urmează acum să îi conducă pe ultimul drum.
„Le cunosc foarte bine familiile, acestea, inclusiv pe cei doi copii. Sunt nişte copii, erau de fapt nişte copii extraordinari, atât ei, cât şi părinţii lor. Ce să vă spun?! Tragedie mai mare ca aceasta nu există”,
a declarat Alexandru Iorga, primarul oraşului Găeşti, scrie Observator.Cele două familii au decis ca priveghiul tinerilor să fie comun. Între timp, oamenii legii fac cercetări în acest caz pentru infracţiunea de ucidere din culpă.
Citește și: VIDEO Mai multe artificii au provocat panică la Timișoara. Oamenii au fugit de la petrecerea de Revelion