Scandal la piata cu flori. Negustorii s-au luat la cearta cu politistii, veniti sa le confiste marfa: "Asta e tiganeala"
Pana mai ieri, era primaria "care este". Dar de cand Vanghelie a plecat, lucrurile s-au schimbat. Noul primar, Daniel Florea pare pus pe fapte mari. Zilele trecut a initiat Operatiunea "floare de colt".
La ceas de noapte in cea mai cunoscuta piata de flori, scandalul este cat casa.
Noul primar a pus gand rau speculantilor care vand flori fara acte. Asa ca a trimis politistii locali in actiune! Dar nu au fost primiti cu ...flori, ci cu urlete.
La colt de strada, pe trotuar speculantii faceau concurenta neloiala celor care vand flori in legalitate. Asa ca politistii locali au decis sa confiste toata marfa.
"De aseara de la ora 21.
De ce mai stati doamna aici? Arati-ne chitantierul..incarcati toate masinile cu marfa!"
Cum negustorii de ocazie nu renunta cu una cu doua la marfa, spiritele se incing.
"Ai impresia ca ma impresionezi?..Dar ce ia marfa mea cand vrea? O rup eu!"
O florareasa cu butic in Piata Cosbuc are ultimul cuvant!
" Asa e normal, vine cucoana frumos, am casa de marcaj, ia-ti bonul frumos...de
ce lege? sa fie ordine, sa fie frumos, sa vina omul cu drag si cu placere sa ia un buchetel de flori.Nu stai mai! Ce e aia, tata? Tiganeala! Ajunge atata tiganeala!"