VIDEO Tentativă de sinucidere în apele Jiului! Bărbatul care a vrut să își pună capăt zilelor, salvat de pompieri

Când a fost scos din apele înghețate ale râului, bărbatul se afla în șoc hipotermic.

Noaptea trecută, undeva pe la ora 02:00, o femeie a sunat la 112 și a spus că prietenul ei a plecat în mod voit de acasă, având de gând să se arunce în râul Jiu ca să își pună capăt zilelor.

Citește și: VIDEO Doi polițiști din Gorj, eroi după ce au salvat o femeie din apele reci ale râului Jiu

Pentru a preveni o tragedie, pompierii, jandarmii și polițiștii s-au deplasat cât au putut de repede spre bărbatul care era hotărât să se sinucidă. Individul a fost găsit cu ajutorul lanternelor.

„Timpul nu a permis lansarea la apă a ambarcațiulilor de salvare, așa că, unul dintre colegii noștri a intervenit pe burtă, târâș, pe apa înghețată a râului Jiu, asigurat cu ajutorul unei cordeline de către colegii de la mal, reușind să-l prindă pe bărbatul aflat în apă și să-l tragă la mal”, au explicat cei de la ISU Gorj.

Citește și: VIDEO Un preot și o măicuță au căzut cu mașina în apele Jiului. Pompierii au intervenit de urgență

Bărbatul se afla în șoc hipotermic. După ce a fost stabilizat de un echipaj SMURD prezent la fața locului, a fost dus la UPU Târgu-Jiu.

Sursa foto: ISU Gorj.


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri