Trupul unui bărbat de 47 de ani a fost găsit într-un lac din Prahova. Omul era căutat de luni, când a căzut din barcă
Bărbatul de 47 de ani a dispărut luni dimineață, atunci când a căzut în balta din localitatea prahoveană Boldeşti-Grădiştea.
Alarma s-a dat luni 20 aprilie 2026, în jurul orei 07:40 dimineața. Autoritățile au fost informate prin apel la numărul de urgență 112 că o persoană de aproximativ 47 de ani ar fi căzut din barcă și nu ar mai fi reușit să iasă la suprafață. Incidentul raportat autorităților a avut loc în lacul de pe raza comunei Boldești-Grădiștea, satul Boldești, județul Prahova.
La fața locului au ajuns pompierii militari din cadrul Detașamentul de Pompieri Mizil cu o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și o barcă de salvare.
Trupul neînsuflețit al bărbatului de 47 de ani căzut din barcă în lacul din Boldești-Grădiștea, scos la suprafață de scafandri după ore întregi de căutări
„Conform informaţiilor disponibile până în acest moment, este vorba despre un bărbat în vârstă de aproximativ 47 de ani, care nu a mai ajuns la mal, fiind recuperată doar ambarcaţiunea utilizată de acesta.
Autorităţile au intervenit după ce o persoană a observat barca goală și a alertat autoritățile. Salvatorii au făcut căutări în apele lacului până la lăsarea întunericului, au precizat reprezentanții Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Trupul neînsuflețit a fost recuperat abia a doua zi, marți dimineața, 21 aprilie 2026, după ore întregi de căutări în balta de pește care are o adâncime cuprinsă între 1,80 metri şi 2,50 metri şi se întinde pe o suprafață imensă, de aproximativ 150 de hectare. Pentru depistarea cadavrului, salvatorii au folosit un sonar.Misiunea de căutare a bărbatului a fost suspendată pe timpul nopţii și reluată marţi dimineaţă
„Victima a fost găsită de către echipajul de scafandri. Este vorba despre un bărbat de 47 ani, decedat. Cazul rămâne în atenţia autorităţilor abilitate pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii evenimentului”, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova.
Trupul neînsufleţit, descoperit după ore de căutări, a fost adus la mal de către scafandri. Potrivit surselor locale, victima lucra pentru administratorii lacului, care este o baltă piscicolă.