VIDEO Atac armat într-un centru comercial din Oslo

Un tânăr de 19 ani a deschis focul în centrul comercial din Oslo

(Sursa foto: X.com)

Un atac armat a avut loc, luni dimineață, în cel mai mare centru comercial din capitala Norvegiei, Oslo.

Poliția norvegiană a arestat luni un presupus atacator înarmat, după ce s-au tras focuri de armă în Storo Storsenter, cel mai mare centru comercial din Oslo, informează TheLocal.no. Nu au fost raportate victime până la această oră.

Conform presei norvegiene, un tânăr de 19 ani ar fi deschis focul cu o pușcă nu înainte de a suna la poliție și a anunța ce are de gând să facă.

Serviciile de urgență au intervenit prompt, după ce au primit rapoarte despre incident, în jurul orei 11:00.

Potrivit șefului operațiunilor poliției din Oslo, Tor Groettum, un singur foc de armă a fost tras în interiorul centrului.

"Împușcătura a fost trasă în tavan. Nu există nicio indicație că ar fi încercat să rănească pe cineva”, a declarat oficialul din poliție. 

Suspectul avea asupra sa și o bâtă de baseball și un cuțit.

Storo Storsenter este cel mai mare centru comercial din Oslo, cu aproximativ 140 de magazine și cafenele.

Managerul centrului, Unni Merethe Aasgaard, a declarat pentru publicația norvegiană VG: "I-am evacuat pe toți clienții”.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri