VIDEO Copil de 11 ani, în stare gravă după ce s-a electrocutat în gara din Râmnicu Sărat

Incidentul s-a produs când copilul a urcat pe un tren marfar oprit în stație, dorind să facă o poză.

Un copil de 11 ani se află în stare extrem de gravă după ce a suferit arsuri pe 80% din suprafața corpului, în urma unui accident petrecut în gara din Râmnicu Sărat. Băiatul s-a urcat pe un vagon cisternă ca să își facă o fotografie, moment în care a fost surprins de un arc electric cu o tensiune de 27.000 de volți, care aproape i-a fost fatal.

Când a avut loc incidentul

Incidentul s-a produs când copilul a urcat pe un tren marfar oprit în stație, dorind să facă o poză. Arcul electric care s-a format a provocat o descărcare puternică, iar băiatul a suferit arsuri severe pe aproximativ 80% din suprafața corpului. Echipajul SMURD a intervenit imediat, acordând primul ajutor și solicitând sprijinul Serviciului de Ambulanță Județean.

Citește și: Copil de 10 ani din Râmnicu Sărat, în stare foarte gravă după ce s-a electrocutat. Are arsuri pe 80% din corp și o să fie transferat de urgenţă la Bucureşti

„Echipajul SMURD a intervenit imediat la fața locului, acordând primul ajutor medical și a solicitat sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean. Copilul a fost preluat și transportat de urgență la Spitalul Județean de Urgență Buzău pentru a fi stabilizat”, a precizat Vlăduț Pârvu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Buzău.

Copilul a fost transportat la București

Inițial, copilul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Buzău pentru stabilizare, însă din cauza gravității rănilor, medicii au decis să îl transfere la un spital din București.

Băiatul a fost preluat de un elicopter SMURD și dus la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din București, unde primește îngrijiri de specialitate. În prezent, este intubat și ventilat mecanic, iar medicii au efectuat deja o primă intervenție chirurgicală pentru a reduce presiunea cauzată de arsurile severe. Alte intervenții sunt planificate, în funcție de starea pacientului.

Citește și: Accident mortal pe un drum din Buzău. O femeie de 83 de ani a pierit după ce mașina în care era a intrat într-un copac

„Este clar ca există niște consecințe și, din păcate, prognosticul este destul de rezervat. Dar ăsta este și motivul pentru care a fost transportat la București”, a declarat Adrian Zoican, medic în cadrul Unității de Primiri Urgențe Buzău

Prognosticul este rezervat, iar medicii monitorizează cu foarte mare atenție modul în care evoluează starea copilului. Între timp, polițiștii au deschis un dosar penal și investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.


Îți Recomandăm Și...
Parteneri