VIDEO - EXCLUSIV - Nor de praf saharian peste România! Regiunile din țară unde va fi vizibil acest fenomen

Meteorologii au anunțat că o masă de aer cu particule de praf saharian va ajunge în România. Acest fenomen este valabil de astăzi, până joi seară, la ora 22.00. Iată în ce regiuni se va putea observa cel mai bine.

O masă de aer cu particule de praf saharian va ajunge în România. Meteorologii au anunțat că fenomenul va fi prezent de astăzi, până joi seara, la ora 22.00. Acest fenomen va putea fi observat mai ales în zonele și intervalele cu ploaie,  unde culorile cerului vor varia între roșu, portocaliu sau galben.

Praf saharian peste România

„În perioada 27 martie, ora 12 – 28 martie, ora 22, circulaţia aerului se va menţine predominant sud-vestică şi va favoriza pătrunderea unei masei de aer încărcate cu particule de praf de origine sahariană

deasupra României, concentraţii mai mari urmând a se înregistra în regiunile sud-vestice, sudice şi estice”, au anunțat astăzi, 27 martie, specialiștii din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie, într-un comunicat de presă.

Citește și: VIDEO- EXCLUSIV- Cod galben de vânt puternic și ploi în țară! Meteorologii au anunțat care sunt zonele vizate

De asemenea, meteorologii au mai anunțat că în noaptea de joi spre vineri, masa de aer cu particule de praf saharian va trece de teritoriul României și se va regăsi și deasupra Mării

Negre și Ucrainei.

Adrian Jătăreanu, corespondentul Știrilor Kanal D, vine cu mai multe informații despre acest subiect.

Specialiștii au informat că fenomenul va putea fi observat în zonele și intervalele cu ploaie, în special în vestul, sud-vestul, centrul și nordul teritoriului.

„Depunerile de praf vor putea fi observate în special în zonele şi intervalele cu ploaie”,

a mai precizat ANM.

Coduri galbene de vânt puternic și ploi

În același timp, meteorologii au emis trei coduri galbene de vânt puternic și ploi în mai multe regiuni din țară.

Primul cod galben de vânt intră în vigoare de astăzi, 27 martie, ora 10.00, până vineri, 29 martie, ora 21.00.

„În intervalul menționat, temporar vor fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a țării, cu viteze în general de 45...55

km/h, iar la munte rafalele vor depăși 60...70 km/h.
Va ploua îndeosebi în vestul, centrul și nordul țării, unde local vor fi cantități de apă de 10...15 l/mp, favorizând topirea stratului de zăpadă de la munte”, potrivit ANM.

Al doilea cod galben de vânt este valabil de astăzi, 27 martie, de la ora 10, până în această seară, la ora 22.00.

„Vântul va avea intensificări în Banat, sudul Crișanei, în cea mai mare parte a Moldovei, în Carpații Meridionali și de Curbură. Vor fi viteze în general de 55...65 km/h, iar la altitudini mari în zonele montane, rafalele vor depăși 90 km/h”, spune meteorologii.

Cel de-al treilea cod galben de vânt intră în vigoare de astăzi, 27 martie, ora 22.00 și este valabil până mâine, 28 martie, ora 10.00.

„Vântul va avea intnsificări în Banat, sudul Crișanei și în Carpații Meridionali. Vor fi viteze în general de 55...65 km/h, iar la altitudini mari în zonele montane, rafalele vor depăși 90 km/h”,  mai spun specialiștii ANM.


Reporter

„Am 11 ani de experiență în presă, iar de 5 ani sunt corespondent al Știrilor Kanal D, la Brașov. De când fac parte din echipa Kanal D simt că am evoluat foarte mult pentru că aici am avut parte de

libertate de creație totală, nu mi-au fost impuse reguli legate de felul în care ar trebui să îmi fac meseria și am primit ajutor ori de câte ori am avut nevoie.

 

Am descoperit aproape în fiecare zi locuri și oameni noi, am transmis în direct de la evenimentele importante din zona Brașovului, și nu numai, am descoperit fața urâtă a României, dar am prezentat și poveștile multor români care fac cinste țării noastre.

 

Se spune că profesia de jurnalist rămâne în sânge, chiar dacă viața unui reporter este imprevizibilă. Nicio zi nu seamănă cu cealaltă, nu există acel program standard de muncă de la 9.00 la 17.00 și mai mereu stăm în gardă și ne mobilizăm rapid atunci când în zonă se întâmplă evenimente neprevăzute. Indiferent de distanță, vreme, obstacole continuăm să transmitem informațiile relevante și corecte către publicul Kanal D”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri