Craiova a devenit țara lui Moș Crăciun. Capitala Olteniei a îmbrăcat hainele de sărbătoare, iar două milioane de luminițe vor s-au aprins în timpul testelor.
„Cei care ajung în centrul orașului Craiova intră, fără să vrea, în țara lui Moș Crăciun. Capitala Olteniei a îmbrăcat straie de sărbătoare și cele 2 milioane de luminițe au fost aprinse în timpul testelor. Mai lipsesc doar 2 detalii, spun oamenii: zăpada și... colindătorii”, a transmis Christian Sabbagh, prezentatorul Știrilor Kanal D.
Craiova, țara lui Moș Crăciun
„Ninsoarea! Să ningă, nu știu...”;
„Colindătorii și zăpada, că nu știu, pe la noi e mai puțină”, spun oltenii.
Craiova se pregătește pentru marea deschidere a Târgului de Crăciun de vineri. Deși sunt grăbiți și înfrigurați, localnicii simt deja spiritul sărbătorilor.
„- O stare de bine, pe lângă faptul că e foarte frumos, ne simțim și noi mai bine.
- Se simte spiritul Crăciunului deja?
- Daaa, eu zic că da”, spun localnicii.
Pentru prima dată după 6 ani, această craioveancă s-a întors în orașul natal. Locuiește în Italia, cu soțul, iar astăzi a luat pas străzile și a fotografiat toate ornamentele de Crăciun.
„E mult, mult mai frumos, mult mai inspirată, îmi plac culorile, e frumos”, a spus femeia.
În plus, anul acesta, localnicii și turiștii vor avea parte și de distracție la... înălțime.
„Așa arată cea mai mare roată panoramică din țară, de anul acesta. Are peste 40 de metri înălțime, o capacitate de 140 de persoane, iar piesele au fost aduse direct din Olanda”,
În schimb, Crăiasa Zăpezii e din România.
Cu o rochie strălucitoare, albă, Crăiasa Zăpezii a ajuns deja în centrul orașului.
„Sunt Crăiasa Zăpezii și am venit special din Laponia, să văd cum s-au pregătit craiovenii pentru venirea mea. Tind să cred că o să-mi mut regatul aici, cât de curând. Costumația este făcută de noi și reprezintă exact costumația Crăiesei din povestea lui Hans Christian Andersen.
Două milioane de luminițe înfrumusețează orașul.
„E minunată! E exact Crăiasa Zăpezii. E ceva de vis, totul este superb, anul ăsta este superb”, spun craiovenii.
Târgul se va deschide pe 17 noiembrie și va putea fi vizitat până pe 2 ianuarie, fără taxă de intrare.
„Sunt corespondent la Știrile Kanal D, în regiunea Oltenia. Am absolvit Facultatea de Litere, specializarea Jurnalism din Craiova, dar și un master în Comunicare. Psihologia este a doua mea pasiune.
De câțiva ani încerc să îmbin jurnalismul cu psihologia, sănătatea mintală și cunoașterea de sine. Sunt energică, empatică și uneori aprigă, atunci când valorile îmi sunt încălcate.
Îmi place să întreb omul din fața mea "cum te simți?" și mai puțin "ce faci?". Îmi plac reportajele lungi, în care pot cunoaște în profunzime un fenomen, o comunitate, un om reprezentativ pentru mulțime și îmi doresc, prin ceea ce fac, să aduc plusvaloare.
Deviza mea este să folosesc timpul în favoarea mea și să nu mă irosesc”.