Înormântarea suveranei va avea loc luni, pe data de 19 septembrie, iar presa din Marea Britanie a dezvăluit lista cu cei care și-au anunțat deja prezența.
La funeraliile Reginei Elisabeta a II-a vor participa mai mulți lideri mondiali, membri ai familiilor regale și alți demnitari.
A fost anunțată lista cu liderii mondiali care au confimat prezența la funeraliile Reginei Elisabeta a II-a
Astăzi, sicriul va fi depus de la Edinburgh la Palatul Buckingham din Londra, iar mâine, sicriul va fi mutat din nou la Westminster Hall.
Citeste si: Sicriul Reginei este dublat de plumb. A fost pregătit de acum 30 de ani
Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii a decedat, joi, la vârsta de 96 de ani, după ce a condus Regatul timp de 70 de ani.
Lista liderilor mondiali ce vor paticipa la înmormântare
- Alexander Van der Bellen, președintele Austriei;
- Jacinda Ardern, prim-ministru Noii Zeelandă;
- Anthony Albanese, prim-ministru al Australiei;
- Gitanas Nauseda, președintele Lituaniei;
- Ranil Wickremesinghe, președinte al statului Sri Lanka;
- Frank-Walter Steinmeier, președintele Germaniei;
- Yoon Suk-yeol, președintele Coreei de Sud;
- Jair Bolsonaro, președintele Braziliei;
- Regele Filip și Regina Mathilde ai Belgiei;
- Andrzej Duda, președintele Poloniei;
- Sergio Mattarella, președintele Italiei;
- Justin Trudeau, prim-ministru Canada;
- Charles Michel, președintele Consiliului European;
- Regele Willem-Alexander și Regina Maxima a Țărilor de Jos;
- Regele Felipe al VI-lea și Regina Letizia ai Spaniei;
- Egils Levits, președintele Letoniei;
- Paula-Mae Weekes, președinte al Trinidad și Tobago;
- Mohammad Shtayyeh, prim-ministru palestinian;
- Sauli Niinisto, președintele Finlandei;
- Katalin Novak, președinte al Ungariei;
- Michael D Higgins, președintele Irlandei și Micheál Martin, prim-ministrul Irlandei;
- Juan Carlos I, fostul rege al Spaniei, și soția sa Sofia.
Familia Regală a României va lua parte la înmormântarea reginei Elisabeta a II-a
Familia Regală a României a anunțat în mediul online că va fi prezentă la înmormântarea reginei Elisabeta a II-a, alături de alte capete încoronate: „Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și ASR Principele Consort vor lua parte la funeraliile Majestății Sale Regina Elisabeta a II-a.”- Citește mai mult
Prima reacție a Familiei Regale a României după moartea Reginei Elisabeta a II-a:
„Majestatea Sa Margareta a României şi Alteţa Sa Regală Principele Consort, alături de întreaga Familie Regală, au aflat cu imensă durere vestea trecerii la cele veşnice a Majestăţii Sale Regina Elisabeta a II-a a Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord”, a transmis Biroul de Presă al Majestății Sale Custodele Coroanei.
Marea Britanie: Oficialii din transporturi anunţă trenuri suplimentare pentru persoanele care se îndreaptă spre Londra
Oficialii din industria Transporturilor au confirmat că vor fi puse în funcţiune servicii suplimentare de trenuri pentru cei care călătoresc la Londra pentru a aduce un omagiu reginei, relatează BBC. Se aşteaptă ca sute de mii, dacă nu milioane, să călătorească în capitală.
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.