Teribilul accident s-a petrecut pe DN 5C, la ieșire din localitatea Găujani pe sensul spre Zimnicea, seara trecută. Martorii spun că șoferul ar fi circulat cu viteză și a intrat în plin în căruța aflată în fața sa și care ar fi fost nesemnalizată.
Căruțașul a murit la spital
În urma tragediei, bărbatul care se afla în căruță a murit. Impactul a fost atât de violent, încât căruțașul, care ar fi de fel chiar din Găujani, a fost aruncat prin aer și a căzut inconștient pe carosabil.
Victima a fost preluată de urgența și transportată la spital. Ulterior a decedat.
Polițiștii rutieri giurgiuveni fac cercetări pentru a stabili cu exactitate cum s-a petrecut accidentul. Oamenii legii au deschis deja un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
„Polițiștii Serviciului Rutier fuseseră sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe DN 5C, în afara localității Găujani, județul Giurgiu a avut loc un eveniment rutier, între un autoturism și un atelaj WIPO. În urma producerii evenimentului rutier, a rezultat decesul conducătorului atelajului, un bărbat de 57 de ani, din comuna Găujani, județul Giurgiu.
Conducătorul auto, un bărbat de 53 de ani, din comuna Poroschia, județul Teleorman a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0. În cauză, se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.”, se arată în comunicatul poliției.