Un incendiu devastator a izbucnit în comuna Soveja, satul Rucăreni, județul Vrancea. 32 de gospodării au fost distruse și 300 de oameni au fost evacuați. În urma tragediei, premierul Ilie Bolojan a declarat că Guvernul va aloca ajutoare victimelor.
Incendiul devastator care a distrus 32 de gospodării a izbucnit în comuna Soveja, satul Rucăreni, județul Vrancea. Autoritățile au evacuat 300 de persoane din zonele afectate, iar pericolul nu a fost eliminat complet. Mai multe imagini surprinse cu o dronă au arătat realitatea dureroasă: casele sunt în mare parte carbonizate, iar fumul dens acoperă întreaga zonă.
Citește și: VIDEO 32 case cuprinse de flăcări într-un incendiu de proporții, în Vrancea! Autoritățile au trimis RO-Alert
Autoritățile încă se luptă pentru a stinge flăcările, dar intervenția este îngreunată de condițiile meteo. În zonă a fost emis un cod un cod galben de vânt, care favorizează propagarea flăcărilor.
Autoritățile, intervenție de urgență
Autoritățile din Vrancea au intervenit în regim de urgență, iar Consiliul Județean a coordonat acțiunile împreună cu Prefectura, ISU, Crucea Roșie și primăria locală.
De altfel, autoritățile s-au ocupat și de asigurarea resurselor necesare, inclusiv apă potabilă pentru sinistrați și pentru echipele de intervenție. După ce incendiul va fi stins, mai multe echipe vor interveni pentru degajarea dărâmăturilor și pregătirea reconstrucției.
Premierul Ilie Bolojan, mesaj de ultimă oră: “Guvernul va aloca ajutoare”
Premierul Ilie Bolojan a transmis un mesaj în care și-a exprimat solidaritatea pentru persoanele afectate și a anunțat măsuri de intervenție rapidă, declarând că Guvernul va aloca ajutoare celor loviți de această nenorocire.
„SUNT ALĂTURI DE TOȚI CEI AFECTAȚI DE INCENDIUL DIN COMUNA SOVEJA, JUDEȚUL VRANCEA.
Am fost în legătură cu autoritățile pe durata intervenției. În această seară, m-am asigurat că pentru toate persoanele evacuate din gospodăriile cuprinse de foc există soluții de cazare și bunuri de primă necesitate. Mulțumesc autorităților locale și județene pentru sprijinul acordat.
Guvernul va aloca ajutoare familiilor lovite de nenorocire. CNSU va aproba mâine sumele pentru un sprijin în primă urgență ce va fi acordat până joi.
Săptămâna următoare vor fi evaluate pagubele și situația fiecărei gospodării pentru stabilirea sumelor ce vor fi oferite celor care au rămas fără case.
Mulțumesc tuturor celor care au fost implicați în intervenție: pompierilor din Vrancea, Bacău, Buzău, Galați, Brașov și Covasna, echipajelor SMURD, jandarmilor, polițiștilor și cetățenilor care s-au mobilizat întreaga zi, în condiții dificile”, a scris