Atmosferă de sărbătoare în mai multe orașe din țară. Din acest week-end se deschid târgurile de Paște

Atmosferă de sărbătoare în mai multe orașe din țară. Din acest week-end se deschid târgurile de Paște

(Sursa foto: Captură Stirile KANAL D)

Este atmosferă de sărbătoare în multe orașe ale țării. Din acest week-end, s-au deschis târgurile de Paște! Curioșii deja au admirat standurile încărcate și n-au plecat fără un suvenir. Printre ei sunt și mulți străini cuceriți de tradițiile noastre.

Barney, turist din UK: "Mi-ar plăcea să cumpăr niște obiecte de artizanat făcute manual aici în zona Sibiului. Și poate niște mâncare? Mâncarea mâncarea românească e cea mai bună. Îmi place slănina, o iubesc, vinetele, toate minunate. Și cred că Sibiul este renumit pentru ale sale gogoși cu vișine!"

Până să se așeze la masă, Barney s-a plimbat cu trenulețul prin centrul istoric. Apoi, s-a oprit să exploreze oferta comercianților din târg.

Primii turiși în târgul de Paște de la Sibiu

Britanicul este printre primii turiști care au explorat târgul de Paște din Sibiu încă din primele minute de la deschidere. Încântat a fost și un cuplu din Spania:

"Adevărul este că ne bucurăm mult. Sunteți pentru prima dată aici? Da, suntem pentru prima dată și am vrut să venim și acum doi ani, dar nu s-a putut din cauza pandemiei.

Vizităm centrul orașului, facem o plimbare și ne bucurăm de atmosferă, copilul se plimbă cu mașinuțele."

Citeste si: Mesaje de Florii 2022: Imagini frumoase cu text pentru Duminica Floriilor

La ediția de anul acesta sunt peste 50 de căsuțe, iar oferta de cadouri și bunătăți este bogată. Dulciuri, decorațiuni, obiecte din ceramică, jucării și tot felul de preparate savuroase au umplut standurile din Piața Mare.

La câțiva pași de căsuțe a fost amenajată și o zonă de distracție.

Citeste si: Calendar ortodox 17 aprilie 2022: Sărbătoarea Floriilor

Andrei Dragan, orgnizator: "Avem un carusel, o pistă de karting mică, adaptată lor, căsuța pentru iepurași e chiar distractivă să-i hrănească sau să se joace cu ei."

La Satu-Mare vizitatorii sunt întâmpinați cu ouă colorate atârnate în copaci

Alt oraș, aceeași atmosferă de sarbătoare. La Satu Mare, vizitatorii sunt întâmpinați la intrarea în târg de ouă colorate, atârnate în copaci și de flori uriașe. Cine vrea un suvenir are de unde să aleagă.

Citeste si: Duminică, de Florii, se strică vremea în toată țara. Vezi cum va fi de Paște

Târgurile sunt deschise până după Paște.

Materialul complet îl puteți urmări în cadrul jurnalului Știrile Kanal D de la ora 19:00.


Editor web

A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.

”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.

Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:

”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri