Belgia este îngrijorată de faptul că românii care vin să culeagă legume și fructe vor crește rata infectărilor

Belgia se teme că românii care vin să culeagă legume și fructe vor crește rata infectărilor

(Sursa foto: PixaBay)

Autoritățile din Belgia se tem că românii care vor merge la cules de legume și fructe ar putea crește numărul infectărilor în zonele în care vor lucra. În aceste condiții, au transmis un mesaj autorităților din România să îi informeze pe acești cetățeni care sunt măsurile sanitare pe care trebuie să le respecte.

În aceste condiții, Ministerul de Interne din România a fost anunțat de către autoritățile belgiene cu privire la măsurile sanitare stricte de intrare pe acest teritoriu, pentru românii care vor avea un loc de muncă. Informația a fost transmisă de către Lucian Bode, Ministrul de Interne.

Citeste si: VIDEO- Midiile românești, liber la cules. Pescarii: E o veste bună!

"Rugăminte pentru autoritățile din Bacău, Botoșani, Suceava și Neamț''

Autoritățile din Belgia consideră faptul că cetățenii români, care sunt în mare parte nevaccinați, vor intra pe teritoriul țării, în contact direct cu locuitorii. Acest lucru ar duce către creșterea infectării cu coronavirus.

,,În 15 decembrie ați primit o radiograma, un mesaj privind cetățenii români, muncitori sezonieri în domeniul culegerii de legume și fructe cultivate în sere care urmează să facă deplasări la ferme în Belgia.

Autoritățile belgiene consideră că acești cetățeni români, nevaccinați în cea mai mare parte probabil, vor intră în contact direct cu populația din zona ceea ce ar avea că efect creșterea răspândirii virusului.''

Citeste si: Langa pepenii de Dalubeni a inceput sa creasca capsuna de Calarasi. Capsunarii s-au intors in tara sa isi faca propriile afaceri

Belgia a cerut o campanie de informare

Belgia a transmis un anunț prin care s-a cerut realizarea unei campanii de informare. Astfel, recomandarea este aceea de a se vaccina și respectarea unor măsuri sanitare.

,,Ne-au cerut să realizăm o campanie de informare, vorbim de măsuri sanitare pe care să le respecte în Belgia și recomandarea de vaccinare având ca grup țintă acești cetățeni.

Să raportați ce ați făcut din 15 decembrie pe această solicitare", a transmis Lucian Bode, într-o videoconferință cu prefecții.

Citeste si: E forfota mare prin padurile din nordul Moldovei. Culegatorii de afine si zmeura muncesc de zor. Aceste fructe sunt foarte cautate la export asa ca e rost de facut bani.


Autor

Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.

Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.

Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.

”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri