
Bilanțul tragic al victimelor din Irpin, după bombardamentele rușilor: între 200 și 300 de civili au fost uciși
Oleksandr Markushyn, primarul din Irpin, una dintre suburbiile capitalei ucrainene, Kiev, a anunțat că aproximativ 200 - 300 de civili au fost uciși în urma bombardamentelor lansate de armata lui Vladimir Putin.
Oleksandr Markushyn a anunțat că aproximativ 50 de militari ai armatei ucraineni au fost omorâți. Mai multe trupuri neînsuflețite sunt încă prinse sub dărâmături.
Citeste si: O clădire a Crucii Roşii, bombardată de armata rusă la Mariupol
Irpin a fost scena unor lupte sângeroase timp de mai bine de o lună, fiind recuperat complet de două zile de către forțele ucrainene, conform Mediafax.
În urma invaziei rusești au rămas case arse, străzi goale, pline de moloz.
Citeste si: Consilierii lui Putin sunt "prea speriați" ca să-i spună cât de rău se descurcă armata Rusiei în Ucraina
Orașul Irpin avea o populație de aproximativ 60.000 de locuitori înainte ca armata lui Vladimir Putin să invadeze Ucraina. În prezent, după săptămâni lungi accentuate de lupte intense, suburbia Kievului este devastată: printre casele și mașinile arse și moloz nu se mai poate vedea urmă de om, cu excepția unor câini vagabonzi și câtorva cadavre.
Trupele lui Putin se mută ca să ne inducă în eroare, susțin oficialii ucraineni
Potrivit unor surse, în apropierea orașului Viniţa și în Cernihiv şi Kiev au existat bombardamente puternice în cursul nopţii trecute.
Citeste si: Când vorbește Volodimir Zelenski în Parlamentul României
Au fost auzite numeroase explozii, după ce Rusia a anunțat că va reduce atacurile.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei, a transmis că semnalele care vin în urma negocierilor de la Istanbul cu Rusia sunt pozitive, însă ele nu pun stop bombardamentelor rusești.Conform președintelui ucrainean, nu există niciun motiv ca oamenii din țara condusă de el să se încreadă în reprezentații unei țări care luptă în continuare pentru a le distruge pământurile natale.
Război în Ucraina. Bombardamentele au continuat
"Ucrainenii nu sunt oameni naivi. Ucrainenii au aflat deja în aceste 34 de zile de invazie și în ultimii opt ani de război în Donbas că nu poți avea încredere decât într-un anumit rezultat", a transmis Zelenski, după ce Rusia a informat că-și va reduce "drastic" operațiunile militare în zonele Kiev și Cernihiv, pentru a "crește încrederea" în negocierile viitoare.
Citeste si: "Noua ordine mondială", anunțată de Rusia după discuțiile cu China și India
Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.
Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.
Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.