Călătorie fascinantă in Țara Oașului

Sâmbătă, de la ora 14:45, la Kanal D, George Mihai și Andreea Străvoiu ne invită să continuăm seria călătoriilor în Țara Oașului, una dintre cele mai cunoscute și atractive zone turistice din țara noastră.

Telespectatorii vor descoperi acest colț de rai, cu peisaje de poveste, oameni care știu să spună povești și tradiții păstrate cu sfințenie. Datinile și obiceiurile strămoșești și îndeletnicirile tradiționale meșteșugărești fac din această zonă, un loc cu adevărat aparte.

Țara Oașului este, cu siguranță, o destinație care trebuie trecută pe lista gurmanzilor care se vor îndrăgosti de loc și de oamenii care își întâmpină oaspeții cu pâine coaptă în cuptorul și cu slănină pusă la saramură după rețete vechi de generații, alături de cârnați de oaie, brânză de barbânță și o bogăţie de alte preparate tradiționale ce poartă

gustul autentic al Țării Oașului.

ROventurienii vor continua periplul la Ceramica Vama, unde telespectatorii îl vor cunoaște pe ultimul meșter olar din Vama, Geza Istvanfi, un adevărat tezaur uman care transformă lutul în adevărată artă, păstrând vie tradiția olăritului. Fiecare piesă creată e o cărămidă pusă la temelia moștenirii culturale a acestui ținut.

Frumusețile Țării Oașului sunt cunoscute în întreaga lume, iar cei care își doresc o evadare din marile orașe se pot bucura de satele pitorești, de dealurile împădurite și de peisaje care taie respirația.

Nu pierdeți sâmbătă, de la 14:45, la Kanal D, o nouă ediţie a emisiunii "ROventura", prezentată de George Mihai și Andreea Străvoiu, pentru a descoperi locuri de poveste, oameni extraordinari și tradiții unice.

Credit foto: Alex Ionic ă

Citește și: Sâmbătă, de la ora 14:45, la ”ROventura”, Straja, o stațiune de neuitat


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri