Cătălin Predoiu și Bogdan Ivan anunță investiții majore în Salina Praid și în infrastructura calamitată. Plan de salvare cu fonduri de sute de milioane de lei

Cătălin Predoiu și Bogdan Ivan anunță investiții majore în Salina Praid și în infrastructura calamitată.

(Sursa foto: Facebook/Shutterstock)

Guvernul a decis realizarea unui plan de salvare a Salinei Praid. Bogdan Ivan a declarat că fondurile fonduri vor fi oferite pentru a acoperi operațiunile de consolidare și de deviere a apei care pătrunde în mină, iar valoarea este de 300 de milioane de lei. Cătălin Predoiu urmează să meargă duminică, 1 iunie, la Praid.

Inundațiile au distrus Salina Praid, considerată nu doar un obiectiv turistic, ci si principala sursă de venit a locuitorilor din zonă.

Citește și: VIDEO Greșeala care a înecat Salina Praid: "E păcat. Trăim zile negre"- Munca localnicilor a fost distrusă

Guvernul anunță investiții majore în Salina Praid și în infrastructura calamitată

Bogdan Ivan, ministrul Economiei, a declarat că, împreună cu ministrul de finanţe, cu prim-ministrul, cu autorităţile locale şi cu Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, lucrează la un plan de salvare a Salinei Praid.

Este vorba de o Hotărâre de Guvern, prin care urmează să aloce 300 de milioane de lei pentru operațiunile de consolidare și de deviere a apei care pătrunde în mină.

Decizia miniștrilor a fost luată în regim de urgență, după ce mari inflitrații de apă s-au produs în salină, care a ajuns să fie închisă.

„Împreună cu ministrul de finanţe, cu prim-ministrul, cu autorităţile locale şi cu Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, azi noapte am luat o decizie foarte fermă prin care am acreditat Ministerul Economiei şi Ministerul Mediului să emită

un HG prin care stabilim o investiţie de urgenţă pentru a rezolva situaţia de fond.

Estimarea noastră în momentul de faţă este de aproximativ 300 milioane de lei ca şi necesar pentru a rezolva problema. O să intrăm în cel mai scurt timp cu această hotărâre de guvern pentru a ne asigura că va avea capabilitatea de a nu mai pune în pericol mina.

Colegii mei de la Salrom în ultimele luni de zile, când au început să apară aceste probleme, au făcut lucrări de intervenţie din bugetul companiei, inclusiv până acum câteva

zile când au mai putut face acest lucru, pentru a preveni pe cât de mult posibil aceste infiltraţii şi au folosit nişte ziduri de beton pentru a preveni infiltraţiile din salina. Din nefericire au fost paleative aceste intervenţii”, a anunțat prin intermediul unui video pe Facebook, Bogdan Ivan.

Citește și: VIDEO Apele le-au luat a doua oară toată agoniseala. Locuitorii din zonele distruse de inundații, cu ochii în lacrimi: "Retrăiesc ce a fost acum șapte ani. Nu știu dacă e realitate sau vis"

Cătălin Predoiu merge la Salina Praid

Premierul interimar Cătălin Predoiu urmează să ajungă duminică, 1 iunie 2025, în zonele afectate de fenomenele hidrometeorologice, respectiv imediat după retragerea apelor, în Praid, pentru a putea inspecta deplin întreaga zonă afectată și a evalua complet situația.

Cătălin Predoiu va fi însoțit de mai mulți specialiști care se vor ocupa de stabilirea măsurilor de sprijin pentru populație și refacerea infrastructurii afectate, în colaborare cu autoritățile administrației publice locale.

„Suntem alături de oameni și, încă din primele ore, forțele de intervenție au acționat pentru protejarea vieții cetățenilor, a bunurilor și limitarea pagubelor în comunitățile afectate de inundații.

La nivelul Guvernului vom mobiliza în continuare resursele necesare și vom lucra împreună cu autoritățile locale pentru a oferi oamenilor sprijinul de care au nevoie pentru a reveni cât mai curând în casele lor”, a

declarat Cătălin Predoiu, potrivit capital.ro.

 


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri