VIDEO: Caz revoltător în Sibiu! Părinții a opt elevi minori acuză mai mulți polițiști că le-au bătut copiii, chiar în școală: "L-a pălmuit, l-a tras de păr, i-a dat cu pumnul în abdomen"
Părinții a opt elevi minori acuză mai mulți polițiști că le-au bătut copiii, chiar în școală
Trei agenți de poliție din Sibiu sunt acuzați că au bătut și umilit opt elevi într-o sală de clasă, dintr-o școală din Sibiu. Polițiștii ar fi cercetat cine a furat cutia milei din biserică.
Un caz revoltător se desfășoară la Sibiu. Părinții a opt elevi minori acuză trei agenți de poliție că le-au bătut și umilit copiii.
Citește și: Un centru de bătrâni din Mogoșoaia a fost închis din cauza neregulilor grave! Ce se întâmplă cu vârstnicii
Polițiști acuzați că au bătut opt elevi minori, la școală
Incidentul șocant s-ar fi desfășurat într-o sală de clasă din școala gimnazială din Apoldu de Jos.
"Mi s-a spus că vor să discute formal cu câţiva elevi din şcoală.
Părinții celor opt elevi susțin că minorii sunt traumatizați.
Aceștia povestesc revoltați despre abuzurile pe care polițiștii le-au săvârșit asupra copiilor."L-a luat singur, într-o cameră unde nu sunt camere de supraveghere, fără niciun adult lângă el. Timp de 4 ore cei 8 copii au fost interogați pe rând. L-a pălmuit, l-a tras de păr, i-a dat cu pumnul în abdomen. Când a dat să plece din sală, l-a mai bătut odată", a spus un părinte.
O femeie susține că fiul ei refuză să mai meargă la școală în urma celor întâmplate.
"A început să facă anchetă cu ei ca cu un adult. Să spună cine a spart biserica. Dacă nu, îi duce la şcoala de corecţie. Să nu aveţi curaj să spuneți la părinţi că vă fac de râs în biserică şi vă duc la şcoala de corecţie.
Cei trei agenți neagă acuzațiile. Aceștia sunt cercetaţi pentru purtare abuzivă, loviri şi alte violențe după ce părinții celor opt minori au depus plângere.
"Au rezultat indicii privind posibil abateri disciplinare, motiv pentru care s-a declanşat cercetarea disciplinară faţă de 3 poliţişti din cadrul Poliţiei oraşului Miercurea Sibiului.