Ciprian Pian a murit în luna iunie, la doar 36 de ani. Acum, la câteva luni de la deces, un fost coleg de celulă face dezvăluiri.
Ciprian Pian a murit după ce a acuzat dureri foarte puternice în piept. Starea sa a fost pusă pe seama unei răceli, dar bărbatul s-a simțit din ce în ce mai rău. A fost transportat la spital, dar medicii nu au reușit să îl salveze. Încă de atunci familia suspecta neglijență și a cerut explicații.
Un fost coleg de celulă susține acum că directoarea penitenciarului nu ar fi permis transferul imediat al lui Ciprian Pian, chiar dacă acesta avea dureri severe.
Citește și: Femei împușcate și aruncate la porci: „Când sunt destul de flămânzi, vor mânca orice”. Cum s-a aflat de ororile care aveau loc în cușca animalelor
„Când te doare în piept, când simți că nu mai poți, că mori… directoarea nu a vrut să îl lase să plece din penitenciar.
Noi deja ne-am dat seama că ceva s-a întâmplat. Tricoul de pe el a fost rupt, că i-au pus electro. Omul deja, pentru că i s-a dat o pastilă din pușcărie care i-a provocat reacții adverse, nu a mai putut să respire. Omul ăla a fost efectiv omorât, ucis și repet nu vorbim de un om oarecare, ci de un bărbat calificat, Ciprian Pian, un om ca lumea, care, pentru mine, a fost mai mult decât un frate”,
a declarat colegul de celulă al lui Ciprian Pian, în mediul online.Ciprian Pian executa o condamnare de 3 ani și 8 luni de închisoare pentru tentativă de omor. Acesta a fost încarcerat după ce a încercat să-și răzbune fratele, pe Emi Pian.