CFR Cluj a castigat Cupa Romaniei! Meciul s-a decis dupa executarea loviturilor de pedeapsa!

Inca o editie a Cupei Romaniei a ajuns la final, iar in meciul pentru trofeu s-au intalnit cei de la Dinamo Bucuresti si cei de la CFR Cluj. ##VIDEO1459##

Author: Catalin Patru Wednesday 18 May 2016 , 09:59

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

Intr-o partida dedicata exclusiv fostului mijlocas de la Dinamo, Patrick Ekeng, care a murit pe teren in meciul cu Viitorul, clujenii au reusit sa se impuna in urma executarii loviturilor de la 11 metri.

##CITAT67##

Meciul a fost controlat in totalitate de Dinamo care a condus la pauza cu 2-0 prin golurile marcate de Ghnohere (23-penalty) si Bicfalvi (35), dar, dupa pauza, clujenii au revenit spectaculos si au reusit

sa egaleze prin reusitele lui Juan Carlos (47) si Cristian Lopez (89). Partida a intrat in prelungiri, acolo unde dinamovistii au fost mai periculosi, dar totul s-a terminat la egalitate.

La loviturile de departajare echipele au mers cap la cap pana la penaltyul executat de Rotariu. Tanarul atacant al lui Dinamo a ratat, iar apoi, Juan Carlos de la CFR a marcat si trofeul a ajuns la Cluj.

Dinamo a ratat sansa sa isi treaca in palmares cel de-al 14-lea trofeu al Cupei. Ar fi fost un moment special, mai ales ca Patrick Ekeng a purtat tricoul cu numarul 14 in perioada petrecuta in Stefan cel Mare.

La finalul partidei clujenii au spus prin vocea presedintelui Iuliu Muresan ca vor trimite Cupa si in Camerun pentru a fi asezata pe mormantul lui Ekeng.

Coregrafia suporterilor lui Dinamo a fost din nou la inaltime si, la inceputul meciului, tot stadionul i-a adus un ultim omagiu celui care a fost Patrick Ekeng.
Si in minutul 14 al partidei meciul s-a intrerupt pentru un minut, perioada in care jucatorii si suporterii au aplaudat la scena deschisa in memoria fostului jucator al "cainilor".

Abonează-te pe

Partenerii nostri
kanald.ro
Horoscop zilnic vineri, 27 mai 2022. Sfatul zilei: nu îi neglija pe cei dragi. Este o... Horoscop zilnic vineri, 27 mai 2022. Sfatul zilei: nu îi neglija pe cei dragi. Este o zi foarte importantă pentru nativii din zodia Scorpion