Circulația pe Transalpina va fi redeschisă. Turiștii pot admira peisajele din munții Parâng

Circulația pe Transalpina va fi redeschisă. Turiștii pot admira peisajele din munții Parâng

(Sursa foto: timpulmd.ro)

Circulația pe toată lungimea Transalpinei s-a redeschis, miercuri, pe fondul temeraturilor ridicate.

După zilele în care iarna ar fi pus stăpânire pe zonele montane, iar circulația din Transalpina a fost închisă, aceasta a fost reluată în cursul zilei de miercuri. Zăpada de pe partea carosabilă s-a topit.

Citeste si: Iarna a ajuns în România! Care sunt recomandările salvamontiștilor

„Având în vedere îmbunătățirea condițiilor meteo și starea părții carosabile care este curată, s-a luat decizia ca restricția de circulația de pe DN 67 C, sectorul de drum cuprins între Rânca și Obârșia Lotrului, să nu mai fie menținută, astfel că, începând cu ora 10.00, circulația se desfășoară normal, cu restricțiile de până acum: restricție de viteză, de tonaj și accesul permis între orele 10.00 și 17.00“, a spus Cristian Tudor, reprezentantul DRDP Craiova.

Circulația între Rânca și Obârșia Lotrului a fost închisă în cursul zilei de marți, 4 octombrie.

În funcție de temperaturile înregistrate, Transalpina va fi închisă la sfârșitul lunii octombrie și va fi redeschisă în mai sau iunie.

Citeste si: Iarna 2022-2023: cât îi va costa pe bucureșteni întreținerea la bloc în acest sezon rece

Iarna a ajuns în România! Care sunt recomandările salvamontiștilor

Iarna a ajuns în România, iar primele ninsori sunt dovada clară. 

„Îndemnăm turiștii să renunțe la ture lungi cu zone expuse, pentru că in perioada aceasta e mult mai dificil de mers decât în timpul iernii; pietrele  și smocurile de iarbă sunt ascunse sub stratul subțire de zăpadă, făcând pășirea foarte nesigură și mărind riscul accidentărilor. În cazul în care se vor face ture, evident este necesar tot echipamentul de iarnă și luarea în considerare a unor timpi MULT mai lungi pentru parcurgere.

Nu uitați că la ora 19:30 e deja întuneric! Zăpada începe de la 1700 metri altitudine în acest moment...”, a comunicat Salvamont Argeș.

Citeste si:  Se circulă în condiții de iarnă în Pasul Prislop din Munții Rodnei

„Având în vedere  temperaturile scăzute din ultima perioadă  precum și intensificarea precipitațiilor din zona montană, vă recomandăm să vă informați despre starea vremii înainte de a porni la drum și să vă echipați corespunzător. La

altitudini de peste 1600m vă sfătuim să folosiți echipament adecvat sezonului de iarnă si să aveți în rucsac următoarele lucruri: o geacă împotriva vântului, o bluza călduroasă și o pelerină de ploaie, folie de supraviețuire, lanternă frontală, baterie externă pentru telefon sau să economisiți bateria telefonului, o sticlă de apă, baton energizant. De asemenea, vă recomandăm să aveți instalate aplicațiile SALVAMONT și Anii Drumeției, unde puteti gasi track-ul tuturor traseelor turistice omologate din Județul Sibiu.”
, transmite Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu.


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri