Mancam cirese din import, tratate cu pesticide, iar din cele romanesti facem tuica. S-a ajuns aici din cauza lipsei fortei de munca. Livezile sunt pline de fructe, dar nu are cine sa le culeaga.
In patria cireselor, Paulesti- Prahova, culesul ar trebui sa fie in toi. Doar ca oamenii au imbatranit, nu mai au putere sa urce-n copaci si abia daca mai gasesc pe cineva care sa munceasca.
Culegatorii primesc cate 50-60 de lei pe zi, plus o masa calda, dar nu se ingramadesc.
In plus, n-au loc nici in piete, unde tarabele sunt sufocate de cirese de import, multe pline cu pesticide. Taranii romani stau cu ele la marginea soselei si suspina adanc, deorece prea putini opresc sa le cumpere. Asa ca jumatate din productie ajunge in cazane.
Cu 10-15 lei se vinde kilogramul, la fel ca la tarabe.