Cod galben de ceață în Călărași, Ialomița și Constanța

Cod galben de ceață în Călărași, Ialomița și Constanța

(Sursa foto: huff.ro)

Meteorologii au emis avertizări nowcasting Cod galben de ceață, iar vizibilitatea pe tronsoane ale Autostrăzii Soarelui scade sub 100 de metri.

Centrul Infografic al Poliției Române a transmis, luni dimineață, un Cod galben de ceață, iar vizibilitatea scade sub 100 de metri între kilometrii 160-212.

Polițiștii recomandă ca participanții la trafic să reducă viteza, să mărească distanța dintre autoturisme și să evite circulația sau oprirea pe banda de urgență.

Citeste si: Ploile au făcut ravagii în Dobrogea: mai multe curți au fost inundate în Constanța, iar în Tulcea un copac a căzut pe o maşină în mişcare

Administrația Națională de Meteorologie a transmis avertizarea nowcasting de Cod galben, valabilă până la ora 9.00, în județul Constanța: Medgidia, Cernavodă, Murfatlar, Cobadin, Ostrov, Băneasa, Mircea Vodă, Castelu, Poarta Albă, Rasova, Lipniţa, Peştera, Chirnogeni, Independenţa, Oltina, Aliman, Ciocârlia, Amzacea, Cuza Voda, Deleni, Adamclisi, Saligny, Dobromir, Mereni, Seimeni, Ion Corvin, Cerchezu, Dumbrăveni.

Aici, se semnalează ceaţă care determină vizibilitate scăzută, local sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri.

Citeste si: Cod roșu de ploi torențiale și vijelii. Aproape toată țara este vizată de fenomene meteo extreme

Cod galben de ceață este și în Ialomița (Feteşti, Stelnica) şi judeţul Călăraşi (Modelu, Borcea, Dragalina, Perişoru, Jegălia, Unirea, Ştefan cel Mare, Ştefan Vodă, Dichiseni).

Ploile au făcut ravagii în Dobrogea. Mai multe curți au fost inundate

Mai multe localități din Constanța se află sub cod portocaliu de furtuni. La Valul lui Traian s-au înregistrat peste 50 de litri pe metru pătrat.

Probleme au fost și în Tulcea, acolo unde  trei gospodării au fost inundate, iar un copac a căzut pe o mașină.

Citeste si:  Pericol de inundații după codul roșu de ploi torențiale. Vijeliile au făcut prăpăd

Cinci curţi din comuna  Valul lui Traian  au fost inundate, iar un copac şi un stâlp au căzut.

Citeste si:  Alertă ANM: Cod portocaliu de ploi și vijelii

În Tulcea trei gospodării şi o casă au fost inundate în urma unei ploi torenţiale. 


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri