COD ROȘU de vijelii devastatoare în două județe din țară

Avertizare meteo de ultima oră. Fenomene meteorologice extreme se vor manifesta violent în două județe din nord-estul țării, miercuri seara.

Author: Razvan Ilie miercuri 04 august 2021 , 17:22

Meteorologii au emis, miercuri după-amiaza, mai multe avertizări cod portocaliu și cod roșu de vreme extremă[Sursa foto: Jurnal de vreme]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

UPDATE. Noi avertizări cod roșu emise de ANM miercuri seara, valabile până la ora 22.30 în județul Vaslui.

COD ROSU
Valabil de la: 04-08-2021 ora 21:25 până la: 04-08-2021 ora 22:30

In zona: Județul Vaslui: Zorleni, Fălciu, Banca, Berezeni, Perieni, Epureni, Bogdănești, Șuletea, Băcani, Găgești, Viișoara, Dodești, Ibănești, Bogdănița;

Se vor semnala: vijelie cu rafale de peste 80....90 km/h. grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice, averse ce vor cumula 35....50 l/mp

COD ROSU
Valabil de la: 04-08-2021 ora 21:10 până la: 04-08-2021 ora 22:15

In zona: Județul Vaslui: Roșiești, Hoceni, Albești, Costești, Dimitrie Cantemir, Oltenești, Vutcani;
Se vor semnala: vijelie cu rafale de peste 80....90 km/h. grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice, averse ce vor cumula 35....50

l/mp

Meteorologii au emis, miercuri după-amiaza, mai multe avertizări cod portocaliu și COD ROȘU de vreme extremă. În Neamț și Iași, se așteaptă vijelii cu rafale de peste 70...80 km/h, grindină, descărcări electrice frecvente, averse torențiale ce vor cumula 25...35 l/mp.  

COD ROSU
Valabil de la: 04-08-2021 ora 17:05 până la: 04-08-2021 ora 17:40

Județul Neamţ: Păstrăveni;
Județul Iaşi: Pașcani, Lespezi, Ruginoasa, Stolniceni-Prăjescu, Valea Seacă, Miroslovești, Moțca, Vânători, Todirești, Alexandru I.

Cuza, Heleșteni, Hărmănești, Costești;
Se vor semnala: vijelie cu rafale de peste 70...80 km/h, grindină, descărcări electrice frecvente, averse torențiale ce vor cumula 25...35 l/mp

Sunt în vigoare și alte atenționări de cod portocaliu pentru grindină de dimensiuni medii, vijelie, averse ce vor cumula peste 35 l/mp, frecvente descărcări electrice.

Citeste si: Cum să te protejezi în caz de furtună. Sfaturi care te vor ajuta să fii în siguranță

COD PORTOCALIU
Valabil de la: 04-08-2021 ora 17:00 până la:

04-08-2021 ora 18:00
In zona: Județul Vrancea: Păunești, Ruginești, Movilița, Străoane, Pufești, Răcoasa, Fitionești;
Se vor semnala: grindină de dimensiuni medii, vijelie, averse ce vor cumula peste 35 l/mp, frecvente descărcări electrice.

Citeste si: Cod rosu de furtuni violente

COD PORTOCALIU
Valabil de la: 04-08-2021 ora 16:30 până la: 04-08-2021 ora 17:30
In zona: Județul Suceava: Dolhasca, Liteni, Preutești, Forăști, Boroaia, Vadu Moldovei, Dolhești, Drăgușeni, Fântâna Mare;
Județul Neamţ: Răucești, Timișești, Brusturi, Drăgănești;
Județul

Iaşi: Lespezi, Tătăruși, Valea Seacă, Vânători, Cristești, Sirețel;
Se vor semnala: averse ce vor cumula 35...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, vijelie, grindină

COD PORTOCALIU