Cristian Onețiu a fost invitatul lui Mihai Ghiță, la emisiunea "În oglindă", sâmbătă, pe 6 septembrie. Antreprenorul s-a lăsat descoperit și a povestit publicului parcursul său în lumea afacerilor.
Cristian Onețiu este unul dintre cei mai mari antreprenori din România. El a fondat cea mai mare companie românească din industria de vânzări directe, afacere care l-a propulsat în rândul milionarilor. Recent, Cristian Onețiu a lansat Scale-Up 1000, o platformă prin care transmite cunoştinţele sale fondatorilor de start-up-uri şi antreprenorilor din noua generaţie, fiind "profesorul de antreprenoriat".
Citește și: A murit Edward Faulkner, actorul din filmele cu John Wayne și Elvis Presley. Care a fost cauza decesului
Cristian Onețiu și povestea din spatele succesului
Invitat la emisiunea În oglindă moderată de Mihai Ghiță, Cristian Onețiu a vorbit despre parcursul său în lumea afacerilor, de la primele începuturi până în prezent, când este recunoscut ca fiind unul dintre marii antreprenori din România.
Cristian Onețiu a povestit că începuturile sale în lumea afacerilor au fost la vârsta de 12 ani, când a avut nevoie de bani.
"Eu m-am apucat să îmi câștig banii mei atunci când mi-am dat seama că sunt dependent de banii părinților. De fapt, pe scurt și romanțat, m-am apucat de business din dragoste. Îmi plăcea o fată foarte mult, voiam să o scot la film și i-am cerut bani tatălui meu, logic și el a zis: Nu că nu îmi place fata. Și atunci a fost primul șoc al meu. Adică eu nu pot să fac ce vreau în viața mea pentru că nu am bani?! Și atunci am început să cumpăr haine second-hand dintr-o piață din Reșița și să revând selecția de haine și cu un pic de consiliere vestimentară celor care veneau la ora 10 în piață(...) Eu nu cred că nu poți să nu găsești ceva din care să faci bani în ziua de azi și nici atunci, dacă asta vrei", a
declarat Cristian Onețiu, în cadrul emisiunii.Cristian Onețiu a avut mai multe afaceri de-a lungul timpului, nu toate reușite. El este antreprenorul care a reușit să transforme eșecul în succes. Antreprenorul a fost întrebat despre teoria eșecului, iar acesta l-a descris ca pe un sens giratoriu din care nu poți ieși, ajungând mereu în același punct de unde ai plecat.
"E egală cu nebunia lui Einstein.
Urmărește întreg episodul "În oglindă" cu Cristian Onețiu chiar AICI: