Dani Mocanu și fratele său s-ar fi angajat la un bar din Italia pentru a evita extrădarea.
Dani Mocanu ar fi ajuns să lucreze ca barman în Italia, într-un local aflat în apropiere de Napoli și administrat de un român. Potrivit informațiilor apărute, atât el, cât și fratele său, Ionuț Nando, s-ar fi angajat la acest bar situat nu departe de apartamentul în care locuiesc cei doi, dați în urmărire internațională. Deși se află sub măsura arestului la domiciliu, frații Mocanu și-ar fi făcut deja actele necesare pentru a figura ca angajați ai localului.
Dani Mocanu și fratele său s-ar fi angajat la barul unui român din Italia, în timp ce sunt în arest la domiciliu
Dani Mocanu, cunoscut în lumea manelelor drept „vocea interlopilor”, a fost condamnat, pe 6 noiembrie, la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor, decizia fiind pronunțată de judecătorii Curții de Apel Brașov.
În același dosar, fratele său, interpretul de muzică de petrecere Ionuț Nando, a primit o pedeapsă de 7 ani de închisoare. După sentință, cei doi nu au fost găsiți la domiciliile lor, deși polițiștii argeșeni s-au prezentat la adresele cunoscute pentru a-i escorta la penitenciar. În aceste condiții, frații Mocanu au fost dați în urmărire. La câteva zile distanță, aceștia au fost depistați în Italia și ridicați de polițiștii din cadrul Chesturii de Poliție Brescia, împreună cu cei din Chestura de Poliție Napoli, de la o adresă din localitatea Casola di Napoli, unde Dani Mocanu deține un apartament.
Până la soluționarea cererii de extrădare formulate de autoritățile române, Justiția italiană a dispus ca cei doi frați să fie plasați în arest la domiciliu. Surse judiciare susțin că măsura impusă în cazul lor presupune interdicția de a părăsi locuința în intervalul orar 23:00 – 07:00. Se pare că, în primele două zile după ce au plecat din România, frații Mocanu ar fi fost găzduiți de interlopul bucureștean Mircea Băluș, zis Nebunu, fost lider al grupării Sportivilor.
Acesta este, la rândul lui, fugit în Italia, pentru a nu executa o pedeapsă de un an și o lună de închisoare, primită pentru conducere fără permis. Ulterior, cei doi frați s-ar fi mutat în apartamentul cumpărat anterior de Dani Mocanu în Casola di Napoli, loc din care au fost ridicați ulterior de polițiștii italieni. Înainte de a părăsi țara, frații Mocanu ar fi plecat spre Italia cu o sumă considerabilă de bani lichizi, după ce, în prealabil, și-ar fi golit conturile bancare, potrivit
Gândul.ro.
Un detaliu important ține de condițiile impuse de autoritățile italiene străinilor condamnați în alte state, care cer să nu fie extrădați. Una dintre cerințele esențiale ar fi aceea ca persoanele în cauză să aibă un loc de muncă stabil în Italia.
Citește și: O femeie, la un pas de moarte după ce medicul a uitat o pensă de 14 centimetri în abdomenul ei: "Am avut noroc"