David Popovici, elogiat înaintea CM Înot Juniori

David Popovici, elogiat înaintea CM Înot Juniori

(Sursa foto: swimmingworldmagazine.ro)

David Popovici va fi principala atracție la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori. Federația Internațională de Natație a realizat o listă cu cei mai importanți concurenți.

„Este finalul unei veri lungi pentru sportivul de 17 ani, noul deţinător al recordului mondial urmând să concureze în ultima sa competiţie ca junior, înainte de cariera la seniori la nivel internaţional.

Citeste si: David Popovici s-a calificat pentru finala de 400 de metri liber, dar s-a retras din cursă

Popovici a doborât recordul mondial la 100 m liber în această vară, cu timpul 46.86,

şi a înotat mai rapid decât oricine în ultimii 13 ani la 200 m liber, în 1:42.97. Ambii timpi reprezintă şi recorduri mondiale la juniori.

După ce a câştigat două medalii de aur la Mondialele de la Budapesta, Popovici va fi principala atracţie în capitala statului Peru, iar toţi ochii vor fi aţintiţi pe cronometru atunci când el va concura la 100 m şi 200 m liber”, notează FINA.org.

Citeste si: Autopsia baschetbalistei Alessia Maria Raiciu a fost finalizată. Ce a cauzat moartea tinerei

După medalie de aur la 100 și 200 de metri liber, David Popovici s-a calificat și la finala probei de 400 de metri.
David Popovici a luat startul pe culoarul 4, destinat favoriților, după ce obținuse cel mai bun timp în semifinale.

Citeste si: David Popovici, medalie de aur și la 200 metri liber la Campionatele Europene de natație

Primii clasați după semifinalele de la 200 m (în ordinea timpilor) au fost David Popovici, Antonio Djakovic (Elveția) și Marco de Tullio (Italia).
David a încheiat cursa la distanță de următorul clasat, cu timpul de 1:42.97.

Citeste si: Echipajele României au obținut trei medalii de aur și trei de bronz la Campionatele Europene de Canotaj

Citeste si:  VIDEO- David Popovici a obținut o nouă medalie de aur. Este cel mai rapid înotător din lume

David Popovici este numit cel mai rapid înotător din istorie și a cucerit țările în care a avut campionate. Jurnaliștii străini vorbesc la superlativ despre tânărul înotător și despre perfomanța sa. Acesta a primit un mesaj chiar de la Cesar Cielo, fost campion mondial.


Tânărul are 17 ani.


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Parteneri