David Popovici a obținut calificarea în finala probei de 400 de metri liber, ce va avea loc la Roma, doar că înotătorul a ales să se retragă. Motivul pentru care tânărul nu mai vrea să concureze este oboseala acumulată până acum și epuizarea de la ultima probă. Tânărul  a obținut medalie după medalie și a fost de neînvins în fața adversarilor săi.

David Popovici a luat startul pe culoarul 4, destinat favoriților, după ce obținuse cel mai bun timp în semifinale.

Primii clasați după semifinalele de la 200 m (în ordinea timpilor) au fost David Popovici, Antonio Djakovic (Elveția) și Marco de Tullio (Italia).

David a încheiat cursa la distanță de următorul clasat,  cu timpul de 1:42.97.

Sâmbătă, înotătorul român de doar 17 ani David Popovici a câștigat proba de 100 metri liber la campionatul european de la Roma și a stabilit un nou record mondial.

David Popovici a scris istorie pentru România la Roma, stabilind un nou record mondial, 46,86, la 100 metri liber.

El l-a depășit pe brazilianul César Augusto Cielo Filho, care în 2009 a stabilit un timp de 47,60.

David Popovici este numit cel mai rapid înotător din istorie și a cucerit țările în care a avut campionate. Jurnaliștii străini vorbesc la superlativ despre tânărul înotător și despre perfomanța sa. Acesta a primit un mesaj chiar de la Cesar Cielo, fost campion mondial.