VIDEO- De ce a fost achitat Gabriel Oprea în cazul Bogdan Gigină. Cum au motivat judecătorii

VIDEO- De ce a fost achitat Gabriel Oprea în cazul Bogdan Gigină. Cum au motivat judecătorii

Fostul ministru Gabriel Oprea a fost achitat pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, în dosarul morţii poliţistului Bogdan Gigină. Judecătorul Sorin Vasile Ivanciuc de la Tribunalul Bucureşti aduce acum mai multe argumente pentru a-şi susţine decizia de a-l achita pe fostul ministru de Interne.

Agentul de poliţie Bogdan-Cosmin Gigină, a fost implicat într-un accident de circulaţie în octombrie 2015, în timp ce făcea parte dintr-un dispozitiv de însoţire a ministrului Gabriel Oprea.

Cum a fost motivată decizia

Motociclistul antemergător din coloana oficială a ministrului a intrat într-o groapă nesemnalizată corespunzător de pe strada Ştirbei Vodă, în dreptul Casei Radio, potrivit motivării Tribunalului. 

Citește și: VIDEO- EXCLUSIV- Tatăl polițistului Bogdan Gigină- cu ochii în lacrimi după ce Gabriel Oprea a fost achitat

 

Deşi în dosar există mai multe mărturii ale poliţiştilor, dar şi comunicări radio potrivit cărora ministrul impunea în mod regulat o viteză ridicată de deplasare pentru coloana sa oficială, judecătorul a ajuns la concluzia că procurorul nu ar fi adus probe care să dovedească faptul că ministrul a impus deplasarea cu viteză şi în seara accidentului.

Citește și: Familia polițistului Gigină, revoltată: „Inadmisibil, câtă încredere am avut în această justiție”

"Tribunalul reţine că acţiunile imputate inculpatului Oprea Gabriel (solicitările repetate de sporire a vitezei de deplasare dincolo de marja de siguranţă), anterioare datei de 20 octombrie 2015, nu pot constitui element material al infracţiunii de ucidere din culpa pentru care s-a dispus trimiterea în judecata, fiind vorba de comportamente care nu au produs un rezultat socialmente periculos. 

Altfel spus, chiar dacă astfel de acţiuni ar fi putut crea la un moment anterior un pericol relevant pentru valoarea socială ocrotită (viaţa şi integritatea corporală a persoanelor din compunerea coloanei oficiale), acest pericol nu s-a concretizat prin producerea vreunui rezultat, fiind vorba de un risc epuizat.(...)

Tribunalul admite că decesul victimei Gigină Bogdan-Cosmin, intervenit în data de 20 octombrie 2015, ar putea fi imputat cu titlu de culpă inculpatului Oprea Gabriel în considerarea unor acţiuni ilicite anterioare acestei date

, însă aceasta doar în situaţia în care s-ar proba ca modul de realizare a însoţirii ministrului afacerilor interne din ziua producerii accidentului rutier (considerat periculos în accepţiunea Parchetului) este o consecinţă directă a acelor acţiuni anterioare, ceea ce nu este cazul în speţă.", a fost motivarea judecătorului.

Potrivit judecătorilor, cauza accidentul ar fi fost nesemnalizarea gropii

 

Deşi se admite că, potrivit expertizei criminalistice, motociclistul avea 84 km/oră şi limuzina ministrului, 110 km/oră, judecătorul a luat în calcul viteza medie de deplasare a coloanei oficiale a lui Gabriel Oprea pe

traseul şoseaua Bucureşti-Ploieşti – intersecţia Ştirbei Vodă – Calea Plevnei şi, anume: 59,41 km/oră.

Citește și: Gabriel Oprea, achitat în cazul Bogdan Gigină

 

De asemenea, judecătorul susţine că viteza nu a fost cauza accidentului, ci nesemnalizarea corespunzătoare a gropii din asfalt. Potrivit acestuia, chiar dacă motociclistul ar fi rulat cu viteza legală de 60 de km/oră, nu ar fi putut evita accidentul.

Citește și: O autocisternă încărcată cu şapte tone de butan s-a răsturnat la Vaslui

Fostul ministru de Interne, Gabriel Oprea, a fost achitat pe 6 martie 2023 de Tribunalul București în dosarul privind decesul polițistului Bogdan Gigină. Decizia este în primă instanță și poate fi atacată cu apel.

 

 

 


Editor web

A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.

”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.

Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:

”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri