1 din 4 | Dezastru la moșia lui Mircea Dinescu! S-a prăbușit peste clădire! Imagini impresionante
2 din 4 | Dezastru la moșia lui Mircea Dinescu! S-a prăbușit peste clădire! Imagini impresionante
3 din 4 | Dezastru la moșia lui Mircea Dinescu! S-a prăbușit peste clădire! Imagini impresionante
4 din 4 | Dezastru la moșia lui Mircea Dinescu! S-a prăbușit peste clădire! Imagini impresionante
Mircea Dinescu a făcut anunțul în această dimineață. Este dezastru la moșia lui de la Port Cetate.
” Cei doi plopi seculari care străjuiau Portul Cultural de la Cetate, locul unde s-au născut atâtea și atâtea emisiuni "Politică și delicatețuri", s-au frânt și ca un făcut, s-au prăbușit peste clădire, strivind-o”, este anunțul lui Mircea Dinescu.
Poetul Mircea Dinescu este proprietarul unui conac plasat pe malul Dunarii, in comuna doljeana Cetate, al carui nume este "Port Cultural Cetate”. Conacul, unde Dinescu a organizat mai multe evenimente culturale, are o crama unde se servesc vinurile facute pe podgoriile poetului, dar si un restaurant si camere pentru dormit.
„In localitatea Cetate, vecină cu Bulgaria şi la doar cîţiva kilometri de graniţa sârbească, se spune că cocoşii cîntă în trei limbi – sârbă, bulgară şi română. Aşa că ideea unui port cultural multinaţional s-a potrivit ca o mănuşă.