Elevul care s-a sinucis imediat după BAC a luat 9.25 la examen
Ionatan Bîtea, elevul premiant de la Liceul Teoretic „Aurel Lazăr" din Oradea, a promovat examenul de bacalaureat cu nota 9.25. Băiatul s-a sinucis la o zi după ce a susținut ultima probă a examenului de Bac.
Tânărul, care terminase Filologia, a luat 9,1 la proba de Limbă și literatură română, 9,85 la Istorie, proba obligatorie a profilului, 8,8 la Geografie, obținând o medie generală de 9,25, relatează observator.tv.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor merg pe mâna sinuciderii, deşi nu a fost găsit un bilet de adio.
Tânărul din Oradea a fost găsit într-o pădure din spatele unei benzinării, spânzurat de un copac. Polițiștii au anunțat că în acest caz nu există suspiciuni de comitere a vreunei fapte penale.
Apropiații nu își pot explica motivul care l-ar fi putut împinge pe elev să recurgă la un asemenea gest.
De altfel, colegii și prietenii lui Ionatan spun că elevul era mereu cu zâmbetul pe buze, obţinuse premiul III în clasa a 12-a, se aştepta să obţină o medie foarte bună şi la Bacalaureat şi muncise foarte mult pentru a ajunge la un înalt nivel educaţional, deşi provenea dintr-o familie numeroasă din localitatea Alparea.
Azi, în ziua afișării rezultatelor de la Bacalaureat, Ionatan Bîtea a fost condus pe ultimul drum. Băiatul fusese deja acceptat la o universitate din China, pentru a urma studiile superioare.