VIDEO| O nouă epidemie amenință omenirea. Este vorba despre o boală intestinală necunoscută

Un nou anunț crunt pentru omenire.

Coreea de Nord a raportat o „epidemie" periculoasă după valul de COVID-19. Este vorba despre o boală intestinală necunoscută.

 

Coreea de Nord a trimis echipe medicale şi epidemiologi într-o provincie în care au fost depistate mai multor persoane cu simptomele unei boli intestinale, a informat duminică presa de stat, citată de CNN.

Citește si: OMS, anunț îngrijorător pentru populație: „Există posibilitatea ca variola maimuței să se instaleze în ţări non-endemice”

Cel puţin 800 de familii care suferă de ceea ce Coreea de Nord a numit doar o „epidemie enterică acută” au primit până acum ajutor în sudul provinciei Hwanghae.

Enteric se referă la tractul gastro-intestinal, iar oficialii sud-coreeni spun că poate fi holera sau febra tifoidă.

Val de boli necunoscute în Coreea

Noul focar, raportat pentru prima dată joi, pune o presiune suplimentară asupra ţării izolate, în timp ce se luptă cu penuria cronică de alimente şi cu un val de infecţii cu Covid-19.

Citește si: Avertisment sumbru făcut de OMS: Cazurile descoperite de variola maimuței ar putea fi doar ”vârful aisbergului”

Duminică, agenția de știri de stat KCNA a detaliat eforturile de prevenire, inclusiv carantine, "screening intensiv pentru toți cetăţenii" şi tratament special şi monitorizare a persoanelor vulnerabile, cum ar fi copiii şi persoanele în vârstă.

O „Echipă de Diagnostic şi Tratament Rapid” naţional colaborează cu oficialii locali din domeniul sănătăţii şi se iau măsuri pentru a se asigura că agricultura nu este perturbată în zona agricolă cheie, a spus KCNA.

Se fac dezinfectări, inclusiv a apelor şi a altor deșeuri, pentru a asigura siguranța apei potabile şi menajere, se arată în raport.

Citește si: Teste PCR, pentru detectarea variolei maimuței

KCNA a raportat duminică alte 19.310 de noi cazuri de febră, fără a detalia câţi dintre acești pacienți au fost testați pozitiv pentru coronavirus.

În general, peste 4,6 milioane au prezentat simptome de febră de când a fost raportat pentru prima dată la mijlocul lunii mai un focar de Covid.

Citește si: Cum se va administra vaccinul împotriva variolei maimuțelor. Medicul Adrian Marinescu a explicat cum ne protejăm de boală și ce categorii de persoane ar putea fi imunizate| EXCLUSIV


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri